Magazin

Muhafazakar partiler intihar oranlarını artırıyor

Muhafazakar partiler intihar oranlarını artırıyor

Avustralya ve İngiltere`de, 20. yüzyılda intiharların önemli ölçüde arttığı dönemlerde iktidarda muhafazakar partilerin bulunduğu belirlendi.

Sydney üniversitesinden bir ekip, Avustralya`nın en kalabalık nüfusa sahip Güney Yeni Galler eyaletinde 1901 ile 1998 yılları arasındaki verileri analiz etti. Analiz, bu dönemde muhafazakarlar iktidardayken intihar vakalarının belirgin şekilde arttığını gösterdi.

Analize göre, muhafazakarlar hem yerel hem de federal düzlemde iktidardayken intihar riski, İşçi Partisi iktidarlarına oranla erkeklerde yüzde 17, kadınlarda ise yüzde 40 artış gösterdi. Benzer bir araştırma İngiltere`de de yapıldı ve benzer sonuç ortaya çıktı.

Bristol üniversitesinden uzmanlar, 1901 ile 2000 yıllarıarasında İngiltere ve Galler`deki verileri inceleyerek, intihar vakalarının İşçi Partisi iktidarlarında azaldığını belirlediler.

Araştırmaya göre, 1979`dan 1990`a kadar iktidarda kalan Margaret Thatcher döneminde intihar oranı ortalama milyonda 121 oldu. 1930 yılındaki ekonomik bunalımda intihar oranı ise milyonda 135 olmuştu. İngiltere`de Birinci Dünya Savaşı`nda intihar oranı milyonda 85, İkinci Dünya Savaşı`nda ise milyonda 92 idi.
(aa)
Yayın tarihi: 18.09.2002
401
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.