Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Müftülerden Taliban'a tepki

Müftülerden Taliban'a tepki

Bursa, Kütahya, Yalova ve Balıkesir müftüleri Afganistan'daki Buda heykellerinin yıkılmasının islamiyete bir fayda getirmeyeceğini açıkladı.

Afganistan'da bin 500 yıllık tarihi geçmişi olan Buda heykellerinin Taliban yönetimi tarafından "İslam dinine aykırı oldukları" gerekçesiyle yıkılmasına müftüler tepki gösterdi. Bursa, Kütahya, Yalova ve Balıkesir müftüleri, heykellerin yıkılmasının İslamiyete bir fayda getirmeyeceği görüşünde birleştiler.

Bursa Müftüsü Zeki Karakaya, Buda heykellerinin İslamiyet öncesine uzanan bir geçmişi bulunduğunu ve İslamiyet'in hakim olduğu Afgan topraklarında da hiçbir müslümanın bu heykellerden dini açıdan etkilenmediğini söyledi.

Buda heykellerinin İslamiyet'e zarar vermesinin sözkonusu olamayacağına dikkati çeken Karakaya, şöyle konuştu:

"Bu heykeller, bugüne kadar kalmış hangi müslüman bundan zarar görmüş? Buda heykelleri dine zarar verseydi, zaten bugüne kadar kalmazdı. Bu heykellere dini açıdan bakmak istiyorlarsa bunların ibretbelgesi olarak kalmasında yarar vardır. Bu heykellerin sanatsal değeriolan eserler olarak da kalması gerekirdi."

Kütahya Müftüsü Rıza Deniz de, Taliban yönetiminin Buda heykellerini imha etmesinin yanlış bir davranış olduğuna işaret ederek, "1500 yıllık geçmişe sahip bu heykellerin, yıkılmayarak tarihi belge olarak korunması gerekirdi" dedi.

Taliban yönetiminin bu heykelleri ''Put'' olarak değerlendirmesininyanlış olduğunu vurgulayan Deniz, "Orada puta tapan kimse yok. Yıkımın İslamiyet'le ilgisi olamaz. Tasvip etmiyorum" diye konuştu.

Yalova Müftüsü Yaşar Yaprak ise Taliban yönetiminin uygulamasının İslam'a aykırı olduğunu söyledi. Kuran-ı Kerim'de puta tapan kavimlerin anlatıldığını ve "Gidin görün, ibret alın" şeklinde açık ifade bulunduğunu kaydeden Yaprak, şöyle devam etti:

"Buda heykelleri bir kavmin sembolüdür. Yıkılmaması gerekirdi. Kuranıkerim'de kavimlere yer verilmektedir. Bu kavimler, tarihin bir döneminde Buda heykellerini tanrı olarak kabul etmiş. Buda heykelleri yıkılmamalıydı. İnsanlık alemi açısından ibret abidesiydi. Milletler, bunlardan ders çıkarabilirlerdi."

Balıkesir Müftüsü Mustafa Kutlu da, İslamiyet'te milletler açısından mukaddes önemi olan eserlerin her zaman çok iyi korunduklarını bildirdi. Buda heykellerinin yıkılmasının İslamiyetle bir ilgisinin olamayacağını dile getiren Kutlu, "Başka milletlere ait kutsal değerlere hoşgörü gösterilmeli. İslamiyet de bir hoşgörü dinidir. İnsanlar sürekli güzellikle dine çağrılmıştır" diye konuştu.
581
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.