Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Müftüden 24 saat "Alo fetva hattı" hizmeti

Müftüden 24 saat "Alo fetva hattı" hizmeti

Erzurum Müftüsü Mustafa Uçar, mesai bitiminden sonra da "Alo Fetva Hattı"nı, ev ya da cep telefonundan da sürdürüyor.

Uçar, vatandaşlara dini konularda bilgiler veren "Alo Fetva Hattı" hizmetinin mesai saatleri içinde Müftülük`ten verildiğini, mesai saati dışında ise vatandaşların sorularına evinden cevap verdiğini söyledi.

Akşam ya da gece de fetva almaya ihtiyacı olan vatandaşların olabileceğini düşünen Uçar, bu sorunu ev telefonundan fetva vermeye başlayarak çözdüğünü belirtti. Uçar amacının, vatandaşa yardım etmek ve onları en iyi şekilde bilgilendirmek olduğunu ifade ederek, bu nedenle "işini, evine taşıdığını" söyledi.

EŞİMLE KAVGA EDİYORUM, NE YAPMALIYIM?
Ev telefon numarasını Diyanet rehberine yazdırdığını ayrıca isteyen vatandaşlara Diyanet santralinden evinin telefon numarasının verildiğini kaydeden Uçar, vatandaşların, günün 24 saatinde kendisine ulaşabildiğini ifade etti.

Geceleri fetva isteyen vatandaşlar arasında, eşiyle kavga edenlerin de bulunduğuna dikkati çeken Uçar, şunları söyledi: "'Eşimle kavga ediyorum. Ne yapmalıyım?' şeklinde soru sorup bu konuda fetva isteyen çiftler var. Ben onlara, uygulamaları gereken en doğru bilgiyi vermeye çalışıyorum. Ama asla beni arıyorlar diye rahatsızlık duymuyorum. Bu bir hizmettir."

Genellikle oruç, hac, namaz gibi ibadetlerle ilgili fetva istendiğini anlatan Uçar, bunun yanında aile içi geçimsizliklerle ilgili konular hakkında da sorular yöneltildiğine dikkat çekti. Aralarında tartışan eşlerin bazen kendisini evinden arayıp boşanmakonusunda sorular yönelttiğini de ifade eden Uçar, "Boşanma konuları ile ilgili telefonla fetva vermiyorum. Çünkü her iki kişinin de dinlenmesi gerekiyor" dedi.

Evde bulunmadığı süre içinde vatandaşların sorularına cep telefonu ile yanıt verdiğini de kaydeden Uçar, "Günün her saatinde vatandaşlarımıza yardımcı olmaya çalışıyorum" dedi.
(aa)
8973
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.