Magazin

MS'de kök hücre umudu

MS'de kök hücre umudu

İtalyan bilimadamları, fare beynindeki kök hücrelerle felçli fareleri iyileştirmeyi başardılar. Nature dergisindeki habere göre, bir çeşit Multiple Skleroz (MS) hastalığı olan farelere beyin kök hücresi enjekte edildi.

Bu hücreler hasar gören bölgelere giderek, burada yeni sinir hücrelerinin oluşmasını sağladılar. Milano´daki San Raffaele Hastanesi´nde görevli bilimadamları Gianvito Martino ve Angelo Vescovi, yapılan tedavi sonucunda farelerin sağlık durumlarının önemli derecede düzeldiğini söylediler. İnsanlarda görülen MS hastalığında olduğu gibi farelerin de merkezi sinir sisteminin zarar gördüğünü belirten bilimadamları, tedavi sonucunda 70 farenin üçte birinin arka bacaklarındaki felcin iyileştiğini, diğer farelerin de sağlık durumunun görülür biçimde düzeldiğini ifade ettiler. ABD´deki Stanford Üniversitesi´nde görevli nörolog Lawrence Steinman, "Bu, iyimser olmak için bir neden" yorumunda bulundu. Dünyada bir milyona yakın insan MS hastası.
(AA)
Yayın tarihi: 17.04.2003
372
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.