Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Morricone'ye Onur Oscar'ı

Morricone'ye Onur Oscar'ı

Ünlü İtalyan yönetmen Sergio Leone'nin film müziklerini yapan, dünyaca ünlü müzisyen Ennio Morricone'ye, Oscar onur ödülü verilecek.

Amerikan Sinema Sanat ve Bilimleri Akademisi, 45 yıllık müzik yaşamı boyunca filmler için yaklaşık 400 parça besteleyen Morricone'nin 'film müziği sanatına olağanüstü ve çok yönlü katkısından dolayı' ödülle değer görüldüğü belirtildi.

78 yaşındaki Ennio Morricone, Sergio Leone'nin 1964 yapımı 'Bir Avuç Dolar' filmi için bestelediği parçalarla tanındı. Morricone daha sonra, üç kovboy şaheseri 'Birkaç Dolar İçin' (1965), 'İyi, Kötü ve Çirkin' (1966) ile 'Batıda Kan Var' (1968) , 'Bir Zamanlar Amerika', 'Dokunulmazlar' ve 'Cinema Paradiso'nun da aralarında bulunduğu çok sayıda filmin müziklerine imza attı.

Morricone'nin 'İyi, Kötü ve Çirkin' filminde mezarlık finalinde kullandığı beste, bazı müzik uzmanlarınca, tarihte yapılmış en büyük bestelerden biri olarak gösteriliyor.

Obua, fagot, baykuş sesi, ağız arpi ve kastanyet kullanımı, insan sesinde mükemmellik gibi müziğe derin yenilikler getirmiş olan Morricone'nin parçalarının, bu filmlerin başarılı olmalarında büyük pay sahibi olduğu eleştirmenlerce kabul ediliyor.

Daha önce Oscar ödülüne 5 kez aday olmuş, ancak alamamış olan Morricone'ye ödülü şubat ayındaki törende verilecek.
Yayın tarihi: 14.12.2006
382
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.