Magazin

Moore'a kontr film

Moore'a kontr film

Cumhuriyetçiler Moore'un Fahrenheit 9/11'ine, 41.11 Santigrad'la yanıt verdi. Filmde Moore'un yalanlarıyla insan beynini felç ettiği savunuldu.

Amerikalı muhalif yapımcı ve taşlama üstadı Michael Moore'un Cannes ödüllü belgesel filmi 'Fahrenheit 9/11', ABD Başkanı George W. Bush karşıtlarının 'tapılası' filmi haline gelince, Bush yanlıları da karşı atağa geçti. Muhafazakâr bir sivil toplum örgütü olan Birleşik Vatandaşlar'ın sağladığı 900 bin dolarlık bütçeyle çekilen filmin adı yine sıcaklıkla ilgili: 'Celcius 41.11'. Hollywood'un en Cumhuriyetçi isimlerinden olan yapımcı Lionel Chetwynd bu adın anlamını, "İnsan beyni 'Celcius 41.11' (41.11 Santigrad) derecesindeki sıcaklıktan itibaren hasar görmeye başlar. Moore da söylediği yalanlarla beyinleri öldürüyor. Filme bu nedenle 'Celcius 41.11' adını verdik" diye açıkladı.

'Moore'da Bush takıntısı var'
80 dakikalık filmde, 2 Kasım başkanlık seçiminin Cumhuriyetçi adayı Bush ile Demokrat rakibi senatör John Kerry'nin farkları karşılaştırılıyor. Aralara da terör uzmanı Mansur Hicaz, Cumhuriyetçi aktör ve politikacı Fred Thompson, gazeteci Fred Barnes ve Charles Krauthammer, film eleştirmeni Michael Medved gibi Bush yanlısı isimlerle röportajlar serpiştiriliyor. ABD çapında 100 bin üyesi olan Citizens United'ın başkanı Dave Bossie, filmin galasını 28 Eylül'de Washington'da yapacaklarını belirtip, "Altı haftada alelacele tamamlanan bir filmle Moore'unki gibi sansasyon yaratmayı beklemiyoruz. Ama insanları eğitecek ve başkanlık seçimi arifesinde alevlenen tartışmaları etkileyecek bir film yaptığımızı söyleyebiliriz" ifadelerini kullandı.

Moore henüz filmle ilgili yorum yapmazken, yapımcı Chetwynd filmde Moore'un, 'Bush'tan kurtulalım da yerine kim gelirse gelsin' takıntısını sorguladıklarını anlatıyor. 2 Kasım başkanlık seçimine 1.5 ay kala, seçmenin Fahrenheit 9/11'den etkilenmemesi kaygısını güden Bush yanlısı grup, filmin ABD'de mümkün olduğunca çok sinemada gösterilmesine uğraşıyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 17.09.2004
448
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.