Magazin

Moore bu kez sağlık sistemine çatıyor

Moore bu kez sağlık sistemine çatıyor

ABD Başkanı George Bush karşıtı "Fahrenheit 9/11" filmiyle dünyaca tanınan sinemacı Michael Moore, "Sicko" (Hasta) adlı yeni filminde Amerikan sağlık sistemini eleştiriyor.

Moore, yeni filminin 2007'de vizyona girmesini planladığını belirterek, "Şu anda, Sicko'nun yüzde 75'ine yakınını çektik, montajını da geciktirmeyeceğiz. Film 2007'de salonlarda olacak" dedi.

Amerikan sağlık sistemi hakkında konuşmak isteyenlere yaptığı çağrıya 19 bin yanıt aldığını belirten Moore, bütün yanıtların okunmasının 1 ay kadar zaman aldığını ve insanların çıkar üzerine kurulu Amerikan sağlık sisteminde, günden güne çektiği acıları okumanın insanı bazen isyan ettirdiğini söyledi.

Moore, "Diğer filmler için yaptığımız gibi, bu filmi de çekmekte olduğumuz için fazla anlatmayacağız. Ama eğer soracak olursanız, Sicko, dünyanın en zengin ülkesinde yaşayıp da sağlık sistemine dahil olmayan 45 milyon kişi hakkında bir komedi filmi" dedi. Moore'un, 2004'te yaptığı "Fahrenheit 9/11" Cannes Film Festivali'nde altın palmiye almış ve Kuzey Amerika'da en çok izlenen belgesel olmuştu.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 12.07.2006
316
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.