Magazin

Modern yaşam karşıtları BBG'de

Modern yaşam karşıtları BBG'de

İnançları ve yaşam tarzları gereği hayatları boyunca hiç televizyon izlemeyen beş Amiş, bir Amerikan televizyonunda yayınlanacak ''Biri Bizi Gözetliyor'' benzeri bir programda yer alacak.

UPN televizyonunda gelecek hafta başlayacak ''Amish in the City -Amiş Şehirde'' isimli bir programda köylerinden alınarak, Hollywood'da bir eve yerleştirilen beş Amiş, bir süreliğine modern yaşamın içinden gelen 6 gençle yaşayacak.

Zıt kutupların buluşması
Modern yaşamın tüm nimetlerini reddeden Amişlerin normal bir çevreden gelen gençlerle ilişkilerinde karşılaşılacak ilginç durumlar televizyon ekranlarına yansıtılacak. Taban tabana zıt iki ayrı kültürün karşılaşması anlamına gelen bu buluşmadan ilginç sahneler çıkacağı ve Amişleri kendi toplumlarının şöhrete ulaşan ilk üyeleri haline getireceği tahmin diliyor.

Asansöre binmeyen de var
Söz konusu program nedeniyle ilk kez şehre inen Amiş gençlerinden biri, hayatında hiç asansöre binmediğini söyleyerek, asansörden çekindiğini ifade ederken, bir diğerinin oda arkadaşı olan şehirli gence avokadonun ne olduğunu bilmediğini söylediği belirtildi.

Dini ritüele uyum
Amişlerin bu programa katılmalarını dini inançları gereği, "dış dünyayı gezip, görüp bundan sonraki hayatlarını bir Amiş olarak devam ettirip ettirmeme konusunda karar vermelerini" öngören bir dini ritüel çerçevesinde meşrulaştırdıkları ifade ediliyor.

Elektriğe karşılar
Hıristiyanlığın pek yaygın olmayan Menonit tarikatının katı bir versiyonunu benimseyen Amişler, 17. yüzyıldan bu yana ABD'nin Pennsylvania eyaletinde yaşıyorlar. Modern olarak gördükleri hemen hemen her şeyi reddeden Amişler, evlerinde elektrik ya da benzinle çalışan herhangi bir makine kullanmıyorlar.

Eskiye dönebilecekler mi?
Amişler seyahatlerini de hala atların çektiği geleneksel arabalarla yapıyorlar. "Biri Bizi Gözetliyor" benzeri bir programa katılan ve gerçek dünyayla ilk kez karşılaşan Amişlerin bir daha eski yaşamlarına dönmelerinin şüpheli olduğuna dikkat çekiliyor.
Yayın tarihi: 21.07.2004
590
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.