Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Modern tarihin kültür felaketi

Modern tarihin kültür felaketi

Dehşet yağmadan Irak Ulusal Müzesi de nasibini aldı. Uluslararası kurumların, uzmanların ''Ortadoğu kültür hazinesi Bağdat'ta. Savaşta talan edilecek'' uyarılarına karşın paha biçilmez eserlerin kimi çalındı, kimi kırıldı.

Kahreden talan modern tarihin en büyük kültür felaketi olarak yorumlandı. Tam 170 bin tarihi eser ortadan kaybolduğu ya da kırılıp döküldü. Dünya kültür mirasının önde gelen adresi Irak Ulusal Müzesi Sümerler, Babiller, Asurlar ve Abbasilerden eşsiz eserlerin adresiydi. Sümerlerden kil çanaklar, Asurlardan mermer heykeller, 5 bin yıllık tablet, Ur kentinde 4 bin yıllık gümüş bir arp bu paha biçilmez mirasın birkaç örneği... British Museum Yakın Doğu Bölüm sorumlusu Dominique Collon, The Daily Telegraph Gazetesi'ne, ''Mutlak bir felaket yaşandı Irak Ulusal Müzesi'nde. Amerikan tanklarının müzeyi talana karşı neden korumadığının açıklaması yok. Bu yağmanın sancılarını tüm dünya hissedecek, ama en fazla Irak halkı etkilenecek. Iraklılar ulusal kimlik arayışında kültüründen mahrumiyetin eksikliğini hissedecek'' dedi.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 14.04.2003
315
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.