Magazin

Modern Hezarfen Manş'ı geçti

Modern Hezarfen Manş'ı geçti

Avusturyalı 34 yaşındaki Felix Baumgartner, kanatlarıyla Manş Denizi'ni saatte 350 kilometre hızla uçarak İngiltere'den Fransa'ya uçmayı başardı.

Sky-diving (gökyüzü dalışı) olarak bilinen sporu yapan Felix Baumgartner, iki metrelik karbon lifli kanatlarıyla İngiltere'den Fransa'ya bir makine yardımı olmadan geçen ilk insan unvanını elde etti. Baumgartner, kanatlarıyla 30 bin fit yüksekte uçan bir uçaktan boşluğa atladı. Hava sıcaklığının sıfırın altında 55 derece olması nedeniyle özel giysi ve oksijen yokluğu nedeniyle küçük tüp kullanan Baumgartner'in hızı saatte 350 kilometreyi buldu. Baumgartner, hızla Manş'ı geçerken, yolculuğu 33 kilometre sürdü ve Daver Üssü'ne başarıyla indi.

Kendisini Yunan Mitolojisi'ndeki İkarus'a benzeten eski araba tamircisi ve motosiklet sürücüsü olan Baumgartner, daha önce de alışılmışın dışında atlamalarla adını duyurmuştu. Felix Baumgartner, 1999 yılında da Rio de Janeiro'daki İsa heykelinin üstünden paraşütle atlamış ve aynı yıl içinde dünyadaki en yüksek bina olan Kuala Lumpur'daki Petronas Kuleleri'nden atlayarak rekor kırmıştı.
Yayın tarihi: 31.07.2003
459
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.