Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Modada son trend, ekolojik giysi

Modada son trend, ekolojik giysi

Artık pamuk bile masum değil. Giyimde yeni trend ekolojik hammaddeyle üretilmiş bitkilerden yapılan iplikle dokunmuş kumaşlara sarınmak. Bambu, kayın, soya başı çekiyor.

Ekolojik ürünlerdeki çeşitlilik her sektörü etkiliyor. Dünyayla birlikte Türkiye'de de gün geçtikçe yayılan yeni ekolojik alan tekstil. Çoğu zaman en zararsız dokuma malzemesi gibi görünen, yumuşak ve hava alan pamuklu giysiler, sentetik giysilerle kıyaslandığında hep bir adım öndedir.
Ama pamuk bile sandığımız kadar masum ve doğal değil.

Hatta American Apparel tişört firmasından Dov Charney, pamuğu 'giysilerin nikotini' olarak tanımlıyor. Organik olmayan pamuğun ekiminde kullanılan böcek ilaçları toprağı ve suyu kirletmekle kalmıyor, her yıl yaklaşık 20 bin pamuk işçisinin ölümüne sebep oluyor.

Tüm bu nedenler üst üste binince, önde gelen pek çok tekstil firması organik pamuğa yönelme kararı aldı. 2002-2004 yıllarında organik pamuk satışları üçe katlandı. Levi's, Gap, Nike gibi büyük firmalar organik pamuk alımına yöneldi ve bu yönde yatırıma devam ediyorlar.

Üstelik kaynağı Türkiye!
Ekolojik tekstilin tek hammaddesi organik pamuk değil. Sektör son aylarda artan oranlarda doğal ipliklere yöneliyor. Bunların arasında bambu kamışı, kayın ağacı ve hatta soyadan elde edilen iplikler var. Zara, Marks&Spencer, Nike, Gap gibi ünlü markalardan alışveriş yaparken artık doğaya ve insan sağlığına uyumlu ürünler seçme imkânı mevcut.

Üstelik Nike, Gap ve Zara'nın organik tekstil ürünlerinin kaynağı Türkiye. Bursa'da faaliyet gösteren Yeşim Tekstil son yıllarda organik pamuktan yapılmış ipliklerden kumaş üretiyor. Son bir yıldır aileye bambu da dahil olmuş. Soyadan yapılmış iplikle kumaş üretme konusundaki çalışmalar ise devam ediyor.

Firmanın İşletme Müdürü Mustafa Demiralay, Türkiye'nin şu an dünyanın en büyük üreticisi durumunda olduğunu söylüyor. Bambu ve soya elyafı, Asya'da yetişerek Türkiye'de iplik haline getiriliyor. Bambu ağacından çekilen liflerden oluşan iplik, pamuktan daha parlak, dökümlü, su emiciliği yüksek ve doğal antibakteriyel özelliğe sahip kumaşa dönüşüyor. Soya liflerinden elde edilen kumaş ise kaşmire ve yünlüye benzeyen, yumuşak, UV ışınlarına dayanıklı, doğal antibakteriyel özelliklerini taşıyor.

İç giyim firması Morera da Türkiye'de ekolojik tekstile yönelen isimlerden. Üç ay önce piyasaya sürdüğü 'Purelife' koleksiyonundaki tüm ürünler tamamen organik hammaddelerle üretiliyor.

Yaratıcı Direktör Cengiz Değerli, üretimlerinde beş ayrı ekolojik iplik türü kullandıklarını anlatıyor. Bambu kamışlarından elde edilen ürünler antialerjik, antibakteriyel özellikleri ve hafiflikleriyle tercih edilirken, kayın ağacından elde edilen viskon ve modal adlı ürünler sağlıklı oluşları, vücuda uyum sağlamaları nedeniyle koleksiyona katılmış durumda.
(Radikal)
Yayın tarihi: 08.07.2006
434
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.