Magazin

Moda tramvayı geri dönüyor

Moda tramvayı geri dönüyor

Son seferini yaklaşık 40 yıl önce yapan "Moda Tramvayı", nostaljik görünümüyle 6 ay sonra yeniden İstanbullular ile buluşacak.

İETT Genel Müdürlüğü, Beyoğlu İstiklal Caddesi`nde uzun yıllardır faaliyette olan nostaljik tramvayın bir benzerini, Kadıköy`de yapmak için çalışmalarını tamamladı. Projesi tamamlanan Kadıköy-Moda Nostaljik Tramvayı`nın, idari binası ve depolama alanının inşaat çalışmalarına da başlandı.

İETT Genel Müdürü Rıdvan Aslan yaptığı açıklamada, Bahariye Caddesi`nin kültür hayatının zenginleştirilmesi ve ticari hayatının daha da yoğunlaştırılması açısından nostaljik tramvayın son derecede önemli olduğunu söyledi. Aslan, İstanbul`un tarihsel dokusuna ve nostaljik görüntüsüne çok önem verdiklerini ifade ederek, "İstanbul`un, nostaljik tramvayını yaşaması ve yaşatması gerekiyor. Nostaljik tramvayı, sadece ulaşım amacıyla değil kent içi toplu taşımacılığın öyküsü anlamında da yaşatmak istiyoruz" dedi.

Bahariye Caddesi`nde taşımacılığı sağlamak amacıyla nostaljik tramvaya ihtiyaç olduğunu kaydeden Rıdvan Aslan, ``Temmuz ayında 4 vagonla seferlere başlıyoruz. Zamanla vagon sayısı 6`ya da çıkabilir. Günde 10 bin civarında yolcu bekliyoruz`` diye konuştu. Aslan, ray siparişlerinin de verildiğini ve ocak ayı sonunda gelmelerinin beklendiğini kaydetti.


KADIKÖY-MODA NOSTALJİK TRAMVAYI
Gelecek yılın Temmuz ayına kadar bitirilmesi planlanan Kadıköy-Moda Nostaljik Tramvayı, 3.4 milyon dolara mal olacak. 4 vagonla seferlerine başlayacak tramvay sistemi, İstiklal Caddesi`ndeki nostaljik tramvayla benzer özellikleri taşıyacak.

Ring seferler yapacak olan Kadıköy-Moda Nostaljik Tramvayı, Kadıköy Belediyesi`nin tarihi binasının yakınındaki alandan hareket edip, otobüs özel yolunu izleyerek Altıyol Meydanı`na varacak. Altıyol`dan Bahariye Caddesi`ne çıkacak nostaljik tramvay, Moda Caddesi üzerinden tekrar Kadıköy Meydanı`na gelecek.
Yayın tarihi: 18.12.2002
464
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.