Magazin

Moby "aşk" için İstanbul'da

Moby "aşk" için İstanbul'da

İki gün sürecek Efes Pilsen One Love Festival'in programında Moby'nin yanı sıra Soul II Soul Soundsystem, Gus Gus gibi ünlü müzisyenler var.

Geçtiğimiz yıl dört saatlik Manu Chao konseriyle Maslak Venue'de yılın en eğlenceli organizasyonlarından birine imza atan Pozitif ve İKSV ekibi bu yıl daha dolu bir programla geliyor.

13-14 Haziran'da Park Orman'da düzenlenecek olan Efes Pilsen One Love Festival'in en büyük bombası elektronik müzikseverlerin gözdesi Moby. Ama sadece Moby değil Soul II Soul, Gus Gus, Futureshock gibi gruplar da iki gecelik festivalde İstanbul'u şenlendirecek. Festival, One World ve One Beat adlı iki ayrı başlık altında toplandı.

One World: 13 Haziran'daki One World gecesi adı gibi dünya müzikleri gecesi olacak.
Olodum: Brezilya'nın Salvador de Bahia'sından gelen grup gecede rengarenk el yapımı davullarıyla vurmalı çalgılar şovu gerçekleştirecek. Olodum aynı zamanda Michael Jackson'ın "They Don't Care About Us" şarkısının da vurmalılarını çaldı.
Yuri Bueneventura: Fransa'da altın plak kazanan ilk salsa şarkıcısı unvanını taşıyan Bueneventura dünyaya Afrika kökenli salsayı sevdiren kişi olarak da biliniyor.
Soul II Soul Soundystem: One World gecesinin yıldızı savaş yüzünden daha önceki Türkiye programını iptal eden Soul II Soul Soundsystem. 90'lı yıllarda DJ ve prodüktör Jazzie B. tarafından bir araya getirilen Soul II Soul grubu reggae'yi funk ve dans ritimleriyle harmanladı ve yeni bir tarz yarattı. 1989 yılında çıkardıkları "Back to Life"la haftalarca bir numarada kalan grup bugüne dek 40 ülkede 7 milyondan fazla albüm sattı.

Elektronik müzik dahisi: Moby
Moby dünya çapında bir star olmasının yanı sıra hayat felsefiyle de teması "aşk" olan bu festivale çok yakışan bir isim. Çünkü elektronik müziğin dahisi müzisyenliğinin dışında insan hakları, çevre sorunları, uyuşturucu karşıtlığı gibi birçok organizasyonda da yer alıyor. Asıl adı Richard Melville Hall olan müzisyen Harlem'de doğdu ve 13 yaşında gitar derslerine başladı. Sanatçının kariyerinin doruk noktası 1999 yılı. O yıl çıkan "Play" albümü tüm dünyada toplam 10 milyon sattı. 2002 yılında ise "18" isimli albümünü çıkardı. Sinead O'Connor, Azure Ray, Angie Stone gibi ünlüler albüme konuk sanatçı olarak katıldı. Albümdeki"We Are All Made of Stars" birçok ünlü DJ tarafından da elden geçirildi.

Depresif İzlanda'nın eğlenceli grubu Gus Gus
İzlanda deyince akla ilk gelen Björk ve onun vokaliyle kulağımıza yerleşen depresif kuzey ezgileridir. Eğlence olsun diye kurulan Gus Gus ise bu fikirleri çürüten ilk İzlandalı popüler topluluk. Grubun kurucusu President Bongo'yla festival öncesi İnternet aracılığıyla mini bir röportaj yaptık.

Gus Gus nasıl bir araya geldi?
O kadar karışık ki... Bizi bir araya getiren Reykjavik'de çektiğimiz bir kısa film. Gerisi arapsaçı gibi. Anlatsam sayfalar sürer.

İlk albümünüzle son albümünüz arasında değişiklikler var. Bunun sebebi nedir?
Bu değişimler ikinci albümümüzü kaydederken ortaya çıktı. Bu grup elemanlarımızın değişimiyle de alakalı olabilir. İlk alanımız olan poptan teknoya kaydık.

Şovlarınız da çok meşhur... Onları bu kadar ilginç kılan ne? İstanbul için de bir şov planı var mı?
Şovlarımız ilginç çünkü dürüstler. Merak etmeyin İstanbul için de sürprizlerimiz var. Ama gelenlerin konsantrasyonunun müzikten kopmasına izin vermeyeceğiz.

One Beat
Festivalin beklenen gecesi. Çünkü festivalin yıldızı Moby sahneye çıkacak. Futureshock ve Gus Gus da. Bu gece daha çok elektronik ve dans müzik dinleyicilerine ve sıkı clubber'lara hitap ediyor.
Futureshock: Phil Dockerty ve Alex Tepper'den oluşan Futureshock ikilisi Chemical Brothers, New Order ve Underworld gibi gruplara yaptıkları remikslerle adını duyurduktan sonra kendi single'ları "Sparck" ı çıkardı. Grup 2000 yazından beri İngiltere'deki açık hava partilerinde sürekli çalıyor.
(Milliyet)
Yayın tarihi: 08.06.2003
449
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.