Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Minik kalplere vitamin

Minik kalplere vitamin

Ailesinde kolesterol olan çocuklarla gençlerin damarlarındaki hasar, E ve C vitamini kürüyle iyileştirildi. Çocuklara, kalp sağlığını korumak için düzenli vitamin önerildi.

Kalıtsal kolesterol sorunu bulunan çocuklar ve genç yetişkinlere iyi haber... C ve E vitamininin damar tıkanmalarını önleyerek kalp hastalıkları riskini düşürdüğü saptandı. Vitaminlerin çocuklarda kan dolaşımını düzelterek, damarlardaki tıkanmayı ve damar sertleşmesine yol açabilen hasarı önleyebildiği açıklandı. Kaliforniya Üniversitesi uzmanları ve Avusturyalı araştırmacılar, vitaminlerin kan damarlarındaki hasarı önleyebilmesiyle ilgili kanıta ilk kez ulaşıldığını söyledi.
Normal dozda C ve E vitamini verilen kolesterolü yüksek çocuklarda, altı hafta sonunda kan damarları işlevinin düzeldiği gözlendi. Bu durumun, kalp ve damar hastalıklarıyla karşılaşılmaması açısından önemli olduğu biliniyor.

Yetişkinlerin ilacı var
Amerikan kalp kuruluşunun verilerine göre, kolesterolü 200 ve üzerini gösteren insanlar kalp ve damar hastalıkları riski içinde bulunuyor. Yetişkinlerde statins cinsi ilaçların kolesterolün düşürülmesi üzerinde çok etkili olabildiği, ancak yan etkileri nedeniyle çocuklara tavsiye edilmediği biliniyor.

Obez çocukların derdi
Şişmanlık sorunuyla boğuşan ABD'de 50 milyon çocuğun kolesterolü yüksek. Kolesterol aileden geçebildiği gibi, fast food türü yiyeceklerle beslenen çocuklarda da sıklıkla görülebiliyor. Bolca meyve ve sebze yiyen, düşük oranda hayvansal yağ içeren beslenmeye önem veren kişiler kolesterol oranını düşürebiliyor. Ancak ABD'li uzmanlar, Amerikalıların çoğunun bu tür sağlıklı beslenmeye meyilli olmadığını, çocukların yanlış ve eksik beslendiğini belirtiyor.

Araştırmacılar, yüksek kolesterol bulunan çocuklara günde 500 miligram C vitamini ve 400 IU E vitamini salık veriyor. Vitaminlerin, çocuklarda kolesterol oranını indirmediği ancak damarlarda meydana gelebilen hasar üzerinde, kan dolaşımını düzenleyerek etkili olabildiği vurgulandı. Araştırma, Journal Circulation adlı dergide yer aldı.
513
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.