Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Minik eller sandığa

Minik eller sandığa

'Demokrasi Eğitimi Projesi' uygulanmaya kondu. Öğrencilerin seçeceği il temsilcileri, 'Türkiye Öğrenci Meclisi'ni oluşturacak.

TBMM ve Milli Eğitim Bakanlığı'nca birlikte hazırlanan 'Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Projesi' kapsamında okullarda temsilci seçimleri başladı. TBMM Başkanı Bülent Arınç, Aydınlıkevler İlköğretim Okulu'nda düzenlenen 'okul öğrenci meclisi başkanlığı' seçimini izledi. Öğrencilere seslenen Arınç, demokrasinin uzlaşma ve paylaşma anlamına geldiğini belirterek şöyle konuştu:

"Bu yaşlardan başlayarak demokrasinin, Cumhuriyet'in ne anlama geldiğinin, 23 Nisan 1920'de Ankara'da toplanan İlk Meclis'ten bu yana TBMM'nin millet iradesini nasıl temsil ettiğinin, egemenliğin millet adına nasıl kullanıldığının bilincine varacağız. Her seçim bir rekabettir, yarıştır. Burada kaybetme olmaz. Bir arkadaşımız kazanacaktır ama diğer arkadaşlarımız da cesaretle seçime girdikleri için, kendilerini arkadaşlarına takdim ettikleri için onlar da kazanacaklar."

Bu yıl 23 Nisan'ı bir hafta boyunca etkinliklerle kutlayacaklarını anlatan Arınç, öğrenciler için çizgi filmler, çizgi romanlar, CD'ler hazırladıklarını, Meclis'e ziyarete gelen öğrencilere bunları vereceklerini
belirtti. Projenin pilot olarak uygulandığı Aydınlıkevler İlköğretim Okulu'nda 2 bin öğrenci oy kullanıyor. Ankara'da 18 okulda daha yapılacak seçimler sonucunda, öğrenci meclisi başkanları arasından Ankara için temsilci belirlenecek ve il temsilcileri Türkiye Öğrenci Meclisi'ni oluşturacak.
(Radikal)
Yayın tarihi: 16.03.2004
521
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.