Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Mini etek 40 yaşında

Mini etek 40 yaşında

Ünlü İngiliz tasarımcı Mary Quant'ın tam 40 yıl önce etekleri diz boyunun üzerine çekmesiyle başlayan ve ilk aşamada skandal olarak kabul edilen moda, o gün bugündür varlığını koruyor.

Başlangıçta Vatikan'ın şiddetle karşı çıktığı mini eteği dünyaya sevdiren ise ''sıska manken'' lakaplı Twiggy oldu. 1963 yılında dizin hemen üzerinde olmasına karşın seksi bir görüntü veren mini etek, 70'li yıllarda daha da kısalarak sinemanın en gözde görüntü kozu haline geldi. Mary Quant'ın yarattığı modanın 40. yılı için İtalya'nın Treviso ve Pescara kentlerinde kutlamaların yapılması kararlaştırıldı.

Aktrislerin minileri sergilenecek
Mini etek giyen ünlülerin fotoğrafları dışında simge haline gelen mini eteklerin de sergileneceği şenliklerde, geçmişte mini etek tasarımı yapan Armani, Ferre, Gucci ve Fendi gibi stilistlerin kreasyonları da yer alacak. Bu arada Brigitte Bardot, Jane Fonda, Julie Cristie, Ornella Muti, Claudia Cardinale gibi sinema oyuncularının filmlerinde giydikleri mini etekler de sergilenecek.
(Hürriyet)
518
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.