Magazin

Milli maç heyecanına dikkat

Milli maç heyecanına dikkat

Milli Futbol Takımı'nın, yarın Senegal ile yapacağı çeyrek final maçında özellikle kalp hastalarının, dikkatli olması gerekiyor. Uzmanlar aşırı heyecanlanma durumunda vücutta salgılanan hormonların, ani olarak kalp hızını ve kan basıncını yükselttiğini belirterek bunun kalp krizi, felç gibi ciddi sonuçlara yol açabileceğine dikkat çekiyor.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sadi Güleç, Türkiye-Senegal maçı öncesinde, Türkiye'de sayıları yaklaşık 2 milyonu bulan kalp hastalarını uyardı.

Doç. Dr. Güleç, maç seyrederken sıklıkla karşılaşılan aşırı heyecanlanma ve sinirlenme durumlarında vücutta fazla miktarda adrenalin ve kortizon salgılandığını söyledi.

Bu hormonların ani olarak kalp hızını ve kan basıncını (tansiyon) yükselttiğini, ayrıca kalbi besleyen koroner damarlarda büzüşmeye ve buna bağlı olarak kan akımının azalmasına neden olabildiğini belirterek, diğer yandan kanın akışkanlığının azalmasına yol açarak damarlarda pıhtı oluşumunu kolaylaştırdığını kaydetti.

MAÇ ÖNCESİ DOKTORUNUZA BAŞVURUN
Özellikle koroner kalp hastalığı bulunanlarda, kalp krizi geçirmiş, by-pass veya balon anjiyoplasti uygulanmış hastalarda, kalbin iş yükünün ani olarak artacağını ifade eden Doç. Dr. Güleç, şöyle devam etti:

"Kalp hastaları maç seyretmesin demek kolay ama çok acımasız olacağından hangi tedbirlerin alınabileceği önemlidir. Öncelikle kişilik yapısı gereği kolay heyecanlanıp, heyecanı ile birlikte çok kolay sinirlenen hastalar en yüksek risk grubunu oluştururlar. Bu kişiler mutlaka doktorlarını arayarak maçı seyretmeden önce ne tür tedbirler alabileceklerini sormalıdırlar."


KALP İLAÇLARINI MAÇTAN ÖNCE ALIN
Kardiyolojide kullanılan bazı ilaçların maç öncesi dönemde alınmasını öneren Doç. Dr. Güleç, bunun, kalp hızındaki ve kan basıncındaki artışı engellemede yardımcı olabileceğini dile getirdi. Doç. Dr. Güleç, "Ancak bu ilaçların bazı olumsuz etkileri de olabileceğinden mutlaka doktora danışılarak alınmalıdır" dedi.

Doç. Dr. Güleç, kroner kalp hastalarının da kalp damarlarını genişletici, dil altı nitratlar veya nitratlı spreylerini maçtan hemenönce kullanmalarının yararlı olabileceğini söyledi.

Hipertansiyon hastalarının ise maç saatindeki olası kan basıncı yükselmesini önlemek için ilaç saatlerinde yeni bir düzenleme veya ek bir ilaç alma gibi bir ihtiyaçları olup olmadığını doktorlarına danışmalarını önerdi.

GENÇLER DE DİKKATLİ OLMALI
Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Hüsnü Serdar ise kalp krizinin yalnızca yaşlılar için değil, gençler için de önemli bir risk oluşturduğunu, kalp krizi geçirme yaşının 20'ye kadar indiğini belirterek "İlla izleyeceğim diyenler ilacını yanına alsın, genişve rahat kıyafet giysin, çok kalabalık, gürültülü ve havasız yerler yerine, serin ve sakin ortamda maç izlesin ve maç izlerken yalnız olmasınlar" dedi.
Yayın tarihi: 21.06.2002
292
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.