Magazin

Milenyum bebeklerine yeni isimler

Milenyum bebeklerine yeni isimler

Bebeklerine farklı isimler vermek isteyen aileler, Ayşe, Fatma, Ahmet, Mehmet gibi isimlerin yerine Alsevin, Çığıl, Diniz, Sığınay, Heper gibi isimler veriyor.

Özellikle Anadolu'da bebeklere yaygın olarak konulan Ayşe, Fatma, Ahmet, Mehmet gibi isimlerin yerini, yeni bin yılın bebekleri için yeni isimler alıyor.

İnternetteki www.superanne.com adresindeki sitede, bebeklerine halk arasında yaygın olarak konulan alışıla gelmiş isimlerin yerine "farklı ve modern" bir isim koymak isteyen aileler için 1100 kız ve 2200 erkek ismi alternatifi sunuluyor.

Büyük bir kısmı yazılı kaynaklardan derlenen kız isimleri arasında, açılmış gül anlamına gelen "Açkıngül", Tanrı seni bize al sevin diye verdi anlamında "Alsevin", al elma anlamında "Almıla", takı anlamında "Bezek", ufak, tefek anlamında "Bala", ipekten dokunmuş kumaş anlamına gelen "Bürümcek", başa takılan altın anlamına gelen "Çığıl", sessiz anlanıma gelen "Diniz", deste anlamında "Elçim", bir gezegen adı olan "Erendiz", eli işe yatkın anlamında "Olçum", sevindirici haber anlamında "Mustu", duru su anlamında "Müldüz", çalı anlamında "Püren", üç küçük yapraktan oluşan, pembe, beyaz, kırmızı, mor ve sarı renkte çiçekler açan ot anlamında "Üçgül", ülker yıldızı anlamında "Ülgeray", Osmanlı Padişahı Yıldırım Beyazıt'ın kızlarından birinin adı olan "Üzer" yeralıyor.

Erkeklere 'Sığınay'

Ayrı ayrı kategorilerde alfabetik sıraya göre listelenen ilginç erkek isimleri arasında da bir Türk boyunun adı olan "Abakay", ustalık, hüner anlamınına gelen "Abay", güçlü tay anlamına gelen "Acatay", her zaman yiğit anlamına gelen "Heper", torun anlamına gelen "Öğüş", ırmak anlanıma gelen "Moran", saygıdeğer anlamına gelen "Sağur", akarsu anlamına gelen "Salgır", alageyik ve ay gibi güzel anlamına gelen "Sığınay" bulunuyor.
Yayın tarihi: 10.03.2002
501
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.