Magazin

Migrenlilere müjde

Migrenlilere müjde

Migren ağrıları için daha az yan etkisi olan, daha hızlı iyileşme sağlayan ve bir süredir ABD ile Avrupada kullanılan ilacın, yakında Türkiye'ye geleceği açıklandı.

Haziran sonunda düzenlenip 4 gün süren 6. Avrupa Başağrısı Kongresi'nde migren ağrıları masaya yatırıldı. ABD ve Avrupa'da da uzun süredir kullanılan daha az yan etkisi olan ve daha hızlı iyileşme sağlayan ilacın yakında Türkiye'de piyasaya çıkacağı duyuruldu.

Dünya Başağrısı Derneği üyesi olan SSK Adana Hastanesi nöroloji uzmanı Dr. Bahar Kaya, Danimarkalı Dr. Jes Oelese'nin kongrede migren hastalığının teşhisi konusunda yeni kriterler açıkladığını söyledi.

Dr. Jes Oelese'nin, belli saatlerle sınırlı baş ağrılarının yanı sıra kronik baş ağrılarını da migren grubunda değerlendirdiğini vurgulayan Dr. Bahar Kaya, ana maddesi rizatriptan olan yeni ilacın ağızda eriyen formu sayesinde migren nöbetlerinde her ortamda ilaç kullanımının sağlanmış olacağını söyledi.

BOŞ YERE AĞRI ÇEKMEYİN
Migrenin erkeklerde yüzde 9, kadınlarda yüzde 18, çocuklarda yüzde 4 oranında görüldüğünü anlatan Dr. Kaya, konuyla ilgili şu bilgileri verdi:
"Bu durumdaki kişiler doktora gitmediği için gereksiz yere başağrısı çekiyor. Migrenin nedenlerinin başında stres, yorgunluk, saatinin geciktirilmesi, kokular, ışık geliyor. Migren insanın iş, sosyal, seks ve ruhsal yaşamı çok yakından etkiler. Migren çok şiddetli baş ağrılarına neden olmakla birlikte, tedavisi de mümkündür. Bu nedenle zamanında müdahale ve tedavi kişinin büyük sıkıntılardan kurtulmasına neden olacaktır."

Dr. Bahar Kaya, migren rahatsızlığından kurtulmak isteyen kişilerin basit yaşam kurallarına da dikkat etmesi gerektiğini hatırlatarak, "Özellikle stresten kurtulunması gerek. Ayrıca, düzenli uyku ve yemek alışkanlığının kazanılması şart. Bununla birlikte alkol ve sigaradan uzak durulması gerek. Güneş ışığı da baş ağrısına yol açar. Bunun için de güneş gözlüğü kullanılmasında fayda var" diye konuştu.

(DHA)
Yayın tarihi: 04.07.2002
502
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.