Magazin

Midyenin kabuğundan 'Hepatit A' çıktı

Midyenin kabuğundan 'Hepatit A' çıktı

Akdeniz ülkelerinde tatil yapan Almanların çoğunda Hepatit A çıkması üzerine yapılan araştırmalarda, bölgedeki midyelerin yüzde 40'ında bu virüse rastlandı.

Akdeniz ülkelerinde tatil yapan Almanların büyük bölümünde Hepatit A çıkması üzerine Münih'teki Tropikal Enstitüsü'nün isteği üzerine İtalya Sağlık Bakanlığı'nca bir araştırma yapıldı. Özellikle İtalya kıyılarındaki midyelerin yüzde 40'ının Hepatit A virüsü taşıdığı, bunların yüzde 20'sinin de son derece bulaşıcı özelliğe sahip olduğu sonucu çıktı.

'Aşı olun' tavsiyesi
Midyelerin denizlerdeki atıklarla beslenmesi nedeniyle insan sağlığı açısından sakıncalı olduğunu belirten Robert Koch Enstitüsü, yaptığı açıklamada, her yıl 20 ile 30 bin Alman'ın bu yolla Hepatit A virüsü kaptığına dikkat çekerek, tatile çıkılmadan önce Hepatit A ve B virüsüne karşı aşı yapılması tavsiyesinde bulundu.

Ölüme yol açar
İspanya, Yunanistan, Portekiz gibi ülkelerdeki araştırmalarda da midyelerde aynı bulgular çıktı. Hepatit A enfeksiyonu normalde çok tehlikeli değil. Ancak yaşlı ve karaciğer rahatsızlığı olanların Hepatit A enfeksiyonuna yakalanması, ciddi komplikasyonlara, hatta ölüme neden olabiliyor.
(Milliyet)
Yayın tarihi: 10.05.2004
312
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.