Magazin

Midedeki düşman: Helicobacter Pylori

Midedeki düşman: Helicobacter Pylori

Stres, alkol ve sigaranın neden olduğusanılan mide kanserinin baş sorumlusu Helicobacter Pylori bakterisi, yetişkinlerin yüzde 86.2'sinde görülüyor.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Anabilim Dalı Gastroenteroloji Kliniği'nde, Prof. Dr. Hayri Karaaslan ile Prof. Dr. Ali Özden tarafından yapılan araştırmada; gastrit, ülser ve mide kanseri, mide lenfomasının baş sorumlusu olan Helicobacter Pylori (HP)bakterisinin yetişkinlerde görülme oranı hesaplandı. Kliniğe başvuran 3 bin 128 kan donöründe yapılan HP testinde, yetişkinlerde ülser hastalığına neden olan HP pozitifliği yüzde 86.2 olarak tespit edildi.

Türkiye'de artış var
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Özden yaptığı açıklamada, daha çok yetişkin erkeklerde görülen ülsere ve mide kanserine neden olan HP'nin, batı toplumlarında azalırken, Türkiye'de görülme oranının yüksek olduğunu söyledi.

Çocukken bulaşıyor
Bakterinin daha çok 2-10 yaşları arasında alındığını, çevresel faktörlerden bulaştığını belirten Prof. Dr. Özden, ''Fakir ülkede doğmak, kötü sosyo-ekonomik koşullar, kalabalık aile, sağlıksız koşullarda yaşamak, su ve yiyeceklerin temiz olmaması gibi durumlar risk faktörünü artırır'' diye konuştu.
Yayın tarihi: 27.11.2003
707
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.