Magazin

Mide küçülttürmek kilo verdiriyor

Mide küçülttürmek kilo verdiriyor

İsveçli bilim adamları, mide küçültme ameliyatı olan hastanın hem uzun süreli kilo verdiğini hem de yaşam kalitesinin arttığını açıkladılar.

New England Journal of Medicine dergisi, Göteborg Üniversitesi'nde görevli doktorların yaptığı araştırmada 4 bin aşırı kilolu hastanın verilerinin kullanıldığını yazdı.

İsveç'te 1987 yılında başlatılan 'Swedish Obesity Study' projesi, dünyada mide küçültme ameliyatlarının sonucunu araştıran ilk çalışma olarak kabul ediliyor.

Kilo kaybı iki yıl sonra yüzde 23
Araştırmaya göre, mide küçültme ameliyatı olan aşırı kilolu hastalardaki kilo kaybı ameliyattan iki yıl sonra yüzde 23, 10 yıl sonra ise yüzde 16 olarak tespit edildi. Bu hastaların sadece yüzde 7'sinde şeker hastalığı gelişti.

Normal diyetle ise iki yılda yüzde 0.1
Normal diyeti uygulayan aşırı kilolu hastalar ise iki yılda yüzde 0.1, 10 yılda da yüzde 1.6 oranında kilo verebildi. Bu hastaların ise yüzde 24'ünde şeker hastalığı gelişti.

Araştırma sonuçlarını yorumlayan Göteborg Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Lars Sjöström, mide küçültme ameliyatının ardından hastaların daha çabuk tokluk hissettikleri için az yediklerini belirtti. Prof. Sjöström, bu hastaların ameliyattan sonra yaşam kalitesi ve hareket kabiliyetlerinin de arttığını açıkladı.
Yayın tarihi: 23.12.2004
458
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.