Magazin

Microsoft'tan dağlara!

Microsoft'tan dağlara!

Microsoft'un üst düzey yöneticilerinden 39 yaşındaki John Wood, emekli oldu, bir vakıf kurup yak sırtında Himalayalar'daki çocuklara kitap dağıtmaya başladı.

Bilgisayar yazılım devi Microsoft'un eski yöneticilerinden John Wood, özgürlük uğruna işini bırakıp kendini Nepal'in ücra köşelerine kitap götürmeye adadı. 39 yaşındaki John Wood, üst düzey yöneticilik yaptığı şirketinden yılda 300 bin dolar (yaklaşık 427 milyar lira) gelir sağlarken, 1999 yılında işini bırakarak, ertesi yıl bir vakıf kurdu. 'Room for Read' adlı vakfın amacı, Hindistan ve Nepal gibi ülkelerdeki ücra beldelerde okuryazar oranını artırmak. Microsoft'un Çin'deki gelişim departmanından sorumlu olan Wood, vakfı, teknoloji sektöründe biriktirdiği parayla kurdu.

Dağlarda gezerken
"İnsanlar benim deli olduğumu düşündü. Ama bence bu özgürlüğü nasıl kullandığınızla ilgili bir şey. Ben de başka insanlar için bir şeyler yapmak istedim" diyen Wood'un bu kararı vermesi, Nepal'de Himalaya Dağları'na yaptığı bir trekking gezisi esnasında ortaya çıkmış.

Wood, bölgedeki en ücra köylerden birindeki çocukların bir tanesinin bile okuma-yazma bilmediğini görünce dehşete kapılmış. Köydeki okulun boş kütüphanesinde, gezginler tarafından bırakılan birkaç kitabın ise, çocuklar zarar vermesin diye bir dolaba kilitlenmesi de ayrı hikâye...

Bunun üzerine Wood, arkadaşlarından okudukları kitapları, daha sonra Asya'ya gönderilmek üzere, babasının Colorado'daki evinin garajına koymalarını istemiş. Bir süre sonra babasının otomobiline yer kalmayacak kadar çok kitap birikmiş. Ve bu yardımseverlik, Wood'un söylediğine göre zamanla bir tutkuya dönüşmüş.

İşini bıraktıktan bir yıl sonra kurduğu vakıfla, resmi olarak ücra alanlardaki köylere kitap göndermeye ve okul kurmaları için yerel organizasyonlara yardımda bulunmaya başlamış. "Kendim de bir halk kütüphanesi çocuğu olarak, bu çocukların benimle aynı imkânlara sahip olmasını istedim ve hayatımda radikal bir değişiklik yaptım" diyen Wood, şimdi en çok ihtiyaç içinde olduğunu gördüğü Himalayalar bölgesinde yardımlarını sürdürüyor.

200 bin kitap verildi
Merkezi ABD'nin San Francisco kentinde bulunan 'Room to Read' vakfı, Himalayalar'daki Annapurna, Arun gibi ulaşılması zor alanlara kitap ve inşaat malzemesi götürebilmek için yak kervanlarından yararlanıyor. Bölgede bir okul inşa etmenin maliyetininse 5 bin dolar (yaklaşık
7 milyar lira) olduğunu söylüyorlar.

Vakıf, bölgede şimdiye dek 50'den fazla okul inşa edip, Kamboçya, Nepal, Hindistan ve Vietnam'daki çocuklara 200 binden fazla ve çeşitli dillerde kitap bağışlamış. Amaç bölgedeki 10 milyon gencin, 2010 yılına kadar okuryazar hale gelmesi. Bunun yanı sıra, gelecek yılın başında Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de ve Rajastan'da, okula gitmeye imkânı olmayan kızlar için bir burs programı oluşturulması planlanıyor.
Yayın tarihi: 01.08.2003
364
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.