Magazin

Michelangelo otistik miydi?

Michelangelo otistik miydi?

Britanyalılar, Rönesansın ünlü heykeltıraşı, ressamı, mimarı ve şairi İtalyan Buonarroti Michelangelo'nun otistik olabileceğini savundu.

Dublin'deki Trinity College'den Michael Fitzgerald ile psikiyatr Muhammad Arshad, Journal of Medical Biography gazetesinde yayımladıkları makalede, Rönesans döneminin sanatsal dehası olarak kabul edilen Michelangelo'nun otizm hastalığının özel bir türü olan 'asperger sendromu'ndan mustarip olmuş olabileceğini yazdı.

'Asperger sendromu'na sahip kişilerin usta müzisyenler, desinatör ya da matematikçi olabileceği belirtiliyor. Michelangelo'nun bazı takıntıları olduğu ve hayatının bütün yönlerini kontrol altında tutmaya çalışarak hep aynı biçimde yaşadığı biliniyor.

Duygularını ifade etme güçlüğü çeken İtalyan sanatçının, kardeşinin cenazesine gitmediğini, başkalarıyla iletişimde zorlandığı ve asla uzun konuşmalara katılmadığını ve sık sık konuşmanın ortasında ortadan kaybolduğunu belirten uzmanlar, "Yalnız ve asosyal bir kişiydi. Sık sık öfke nöbetlerine tutulurdu. Kendi içsel gerçeğiyle meşguldü" diyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 02.06.2004
507
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.