Magazin

Mezardan taş çalma yarışı

Mezardan taş çalma yarışı

Konya'daki Üçler Mezarlığı, dilekte bulunmak için "3 taş" almaya gelen vatandaşların akınına uğruyor. Zaman zaman mezarlığa akın edenlerle tartıştıklarını belirten mezarlık görevlisi Aziz Çelik, "Yasak olmasına rağmen taş çalıyorlar. Keramet taşta olsa ben mezar kazıcısı değil, işadamı olurdum" dedi.

Müftülük yetkilileri ise mezardan bir şey almanın günah olduğunu açıkladı. Türkiye'nin dört bir yanından dileklerinin kabul olacağı inancıyla Konya'ya gelerek Üçler Mezarlığı'ndaki mezardan 3 taş alabilmek için çaba harcayanların sayısı son günlerde daha da arttı. Mezarlıktan taş alınmasına bekçiler de engel olamıyor. Birçok önlem almalarına rağmen ziyaretcilerin değişik yollara başvurduklarını belirten 50 yaşındaki görevli Aziz Çelik, ''Tüm uyarı ve yasaklara rağmen insanlar batıl inançları gereği mezarlıktan taş çalmaya kalkıyor. Ben 35 yıldır burada çalışıyorum, eğer taştan bir medet gelseydi, keramet taşta olsaydı, ben mezar kazıcısı değil, işadamı olurdum'' dedi.

MEZARIN RİVAYETİ
Üçler Mezarlığı'nda taş alınan mezarla ilgili anlatılan rivayete göre, Horasan'dan ziyaret için Konya'ya geldiklerinde Mevlana'nın vefat ettiğini öğrenen 3 kardeş Mevlana'nın yanında ölmek istediklerini belirterek, dilekte bulunur. Dileklerinin kabul edildiği ve Konya'da öldüklerine inanılan 3 kardeş, Mevlana Türbesi'nin yakınındaki mezarlığa gömülür. Ve zamanla mezarlık Üçler Mezarlığı olarak anılmaya başlar. Halk arasında, 3 kardeşin mezarından alınacak 3 taşla tutulan dileğin kabul olup gerçekleştiğine inanılıyor.

(DHA)
Yayın tarihi: 02.09.2002
533
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.