Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Mevsim depresyonuna dikkat

Mevsim depresyonuna dikkat

Sonbahara girilmesiyle birlikte daha çok uyumak, çöküntü, moral bozukluğu, isteksizlik, keyif alamama, halsizlik, vücudunuzda ağrılar, baş ağrısı ve karamsarlık içine mi düştünüz. Depresyondasınız.

İzzet Baysal Devlet Hastanesi'nde görevli psikiyatrist Çiğdem Demir, sonbahar ile birlikte depresyona giren kişilerin mutlaka tedavi görmesi gerektiğini belirterek, "Eğer kendi haline bırakılırsa bu bütün bir sonbaharın ve kış mevsiminin depresif bir durumda geçmesi anlamına gelir. Depresif kişiler tabiatın canlanmaya başlamasıyla birlikte kendilerini iyi hissedeceklerdir" dedi.

Mevsim depresyonları şikayetiyle birçok hastanın kendilerine başvurduğunu söyleyen psikiyatrist Çiğdem Demir, "Mevsim depresyonu ilk belirtilerini şu günlerde vermeye başlıyor. Güneş ışınlarının kendini daha az gösterdiği, havaların daha belirgin olarak soğuduğu kış dönemlerinde biraz daha şiddeti artarak devam ediyor. Taki ilkbahar gelene kadar. Yani yeniden güneş ışınlarının daha fazla görüldüğü daha sıcak günlere kadar. Mevsim depresyonunu daha çok gençlerde ve yetişkinlerde görüyoruz. Diğer tip deprosyonlarda kadınların oranı daha fazla görülürken, bu tip depresyonları her iki cinste de hemen hemen eşit oranda görüyoruz" diye konuştu.

Sonbahar ile birlikte depresyona giren kişilerin daha çok uyumak istediklerini belirten Çiğdem Demir şunları söyledi:"Depresyona giren kişiler daha çok uyumak istiyor. Yeteri kadar uyunduğu halde, uykuyu almamış hissetme, gün içinde de uyku duyma şeklinde oluyor. Bu tip depresyonlarda iştahı genelde artmış görüyoruz. Mevsimsel depresyonlarda iştahın artması ve özellikle de karbonhidrat içerikli besinlere yöneliminin artması şeklinde bir özellik söz konusu oluyor. Genel bir çöküntü hali, moral bozukluğu, isteksizlik hali, yapılan etkinliklerden keyif alamama, yorgunluk hissetme, halsizlik, enerji azlığı, çeşitli vücut ağrıları, baş ağrıları, karamsarlık hali ön planda karşılaştığımız belirtiler."

Çiğdem Demir mevsimsel depresyonlar için ilaç tedavisi uyguladıklarını söyleyerek, "Eğer kendi haline bırakılırsa bu bütün bir sonbaharın ve kış mevsiminin depresif bir durumda geçmesi anlamına geliyor. Süreç kendini tamamlayıp, kendiliğinden yoluna girebilecekse bunun yeniden ilkbaharın gelişiyle mümkün olabileceğini söyleyebiliriz. Tabiat canlanmaya başlayacak depresif kişilerde baharla birlikte yeniden canlanmaya başlayacak. Mizaç koruyucu dediğimiz ilaçlar, sonbahar döneminde ruhsal durumlarda çöküntüyü, bahar döneminde de canlılık şeklindeki dalgalanmaları önleyen ilaçlardır. Yani mizaç koruyucu dediğimiz ilaçlar, duygu durumlarının belli bir sistabilizasyonda seyretmesini sağlayan ilaçlardır" diye konuştu.
523
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.