Magazin

Mevlevi ayini dünya mirası

Mevlevi ayini dünya mirası

Merkezi Paris'te bulunan UNESCO, "Mevlevi sema ayini'ni 'İnsanlığın Somut Olmayan Başyapıtları Listesi"ne aldı.

UNESCO Direktörü Koichiro Matsuura, dün düzenlenen törenle kabul beratını UNESCO Daimi Temsilcilik Müşteşarı Esra Cankorur'a teslim etti.

Mevlevi Sema Ayini dosyası Turizm ve Kültür Bakanlığı Proje Koordinasyon Merkezi yönetminde "Uluslararası Mevlana Vakfı" bünyesinde oluşturulan bir çalışma grubu tarafından hazırlandı.

UNESCO Daimi Temsilciliğimizin Türkiye adına ulusal olarak sunduğu "Mevlevi Sema Ayini" kabul edilirken İran'ın uluslararası çerçevede sunduğu ve Azerbaycan, Türkiye ile Orta Asya Cumhuriyetlerinin ortak olarak katıldığı "Nevruz" dosyasının listeye alınması ise uluslararası jüri tarafından uygun görülmedi.

Kabul edilen eserler, hem kültürel mirasın değerinin kamu tarafından anlaşılması, hem de hükümetlerin bu değerlerin kaybolmaması için idari ve hukuki önlemler alması için UNESCO kültürel varlıkları listesine alınıyor. İlk kez 2001 yılında somut olmayan 19 kültür mirasını listeye alan UNESCO, 2003 yılında da Türkiye'nin "meddah hikayeleri"ni "İnsanlığın Somut Olmayan Başyapıtları Listesi"ne dahil etmişti.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 26.11.2005
399
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.