Magazin

'Metroseksüel' bitti!

'Metroseksüel' bitti!

Anketler 'metroseksüel erkek' devrinin sona erdiğini gösteriyor: İdeal erkek daha az bakımlı ve sportiftir, kozmetik ürün yerine elektrikli alet satın alır!

'Yeni erkeğin' devri kapanıyor. Kadınlar yeniden 'erkeksi' özelliklere sahip eşler tercih etmeye başladı.

Dodge Kamyonetleri için ABD'li araştırma şirketi The Harris tarafından 1128 Amerikalı arasında yapılan anket, metroseksüel tabirinin beyazperdede hayat bulduğu Jude Law, Orlando Bloom, Hugh Grant gibi isimlerin şanına gölge düşürecek gibi duruyor.

Sert ve güçlü erkekler moda
Artık kadınlar peştemal giyen David Beckham yerine Clive Owen, Daniel Craig ya da Colin Farell gibi güçlü ve sert yapılı erkekleri beğeniyor. Anket, erkeklerin de modayı takip etmesi ve kendilerine bakmaları gerektiği mesajını veren, böylece erkek bakım ürünleri sektörüne canlılık kazandıran metroseksüel akımın, tersine değişeceğine dair bir işaret olarak gösteriliyor.

Bakımlı erkek gözden düştü
Ankete katılan kadınların yüzde 90'ı, ideal erkeği tanımlarken 'daha az bakımlı ve rahat' ifadelerini kullandı. Katılımcıların dörtte üçü de, boş vakitlerinde ev işleriyle uğraşan bir erkek tercih ettiğini söyledi. Ankette yüzde 47'lik bir oran, erkeğin parasını ürünleri yerine elektrikli aletlere harcamasını uygun bulduğunu belirtti. Kadınların yüzde 41'inin idealindeki erkek spor düşkünü. Katılımcıların sadece yüzde 9'u hayallerindeki erkeğin özel tasarım giysilere para harcamasını istediğini söyledi.

Britanya'da yayımlanan 'Yeni Kadın' dergisinin editörü Margi Conklin, Jude Law ve Clive Owen'ın başrollerini paylaştığı 'Closer' adlı filmde bu ayrımın dikkat çektiğini söylüyor. "Jude çok tatlı, ama bence kadınlar daha kaba ve seksi olan Clive'i tercih etti" diyen Conklin'e göre kendi görüntüsüyle ilgili takıntıları olan bir erkek, beraber olduğu kadının görüntüsü hakkında da takıntılı oluyor.

Ülkenin çok satan yazarlarından Kathy Lette de aynı görüşte. Lette, 'metroseksüelliğin bir medya yaratısı olduğunu, öyle görünmeye çalışan erkeklerin de bu sayede daha akıllı görüneceklerini düşündüklerini' söylüyor. Ama ona göre kadınlar aynaya bakmak için kendisiyle yarışan bir erkek fikrine sıcak değil.
(Radikal)
Yayın tarihi: 18.04.2005
681
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.