Magazin

Metin Göktepe ödülleri verildi

Metin Göktepe ödülleri verildi

6. Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri, törenle sahiplerini buldu. Ödül törenine savaş damgasını vururken, ödüller Filistin Oteli'nde ABD tankının ateş açması sonucu ölen üç gazeteciye ithaf edildi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Burhan Felek Salonu'nda düzenlenen törenin sunuculuğunu yapan gazeteci Ece Temelkuran, Irak Savaşı'nda ABD ordusuyla birlikte hareket eden gazetecileri eleştirerek, "Bütün bu ödül alan arkadaşlar başka türlü bir gazetecilik yapmaya çalışıyorlar. Ben kendimi bu insanlarla dayanışma halinde hissediyorum" dedi.

Ödül töreninde, yazılı haber dalında, "Tarlasına HADEP yazdı, başına gelmeyen kalmadı" başlıklı haberiyle ödüle değer görülen Dicle Haber Ajansı muhabiri Mazlum Özdemir'e ödülünü, EMEP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Kılıçarslan verdi.
Görüntülü haber dalında, "Cenin Mülteci Kampı" haberiyle Star TV muhabiri Mete Çubukçu ile kameraman Özcan Altıntaş ödül aldı. Çubukçu'ya ödülünü Metin Göktepe'nin annesi Fadime Göktepe, Altıntaş'ada TGC Genel Sekreteri Turgay Olcayto verdi. Mete Çubukçu, ödülü, Metin Göktepe ve Filistin Oteli'nde ölen meslektaşları adına aldığını söyledi.

Tüm meslektaşlar adına...
"Röportajlarıyla sistemdeki çarpıklıkların deşifre edilmesine katkıda bulunması" nedeniyle Jüri Özel Ödülü'ne değer görülen Radikal gazetesi muhabiri Neşe Düzel'in ödülünü, onun adına Filiz Koçali, Evrensel gazetesi yazarı Adnan Özyalçıner'den aldı.
Bergama'da siyanürle altın çıkaran şirketin yöntemlerini konu alan "13 yıldır halkı kandırdık" başlıklı haberiyle Jüri Özel Ödülü'ne layık görülen Evrensel gazetesi muhabiri Özer Akdemir'e de ödülünü, ÖDP Genel Başkanı Hayri Kozanoğlu verdi.
Fotoğraf dalında ise ödüle, Vatan gazetesi muhabiri Burak Kara, Bağdat'ta çektiği "Ölümü Bekleyiş" ve "Barış Duası" adlı çalışmalarıyla değer görüldü. Ödülünü, eski TGC Başkanı Nail Güreli'nin elinden alan Kara, savaş bölgesinde çok dramatik fotoğraflar çektiğini ve haberler yaptığını söyleyerek, "Ödülü tüm meslektaşlarım adına alıyorum" dedi.

Sinan Kara'ya da ödül
Bu yıl ilk kez verilen Yerel Gazetecilik Ödülü'ne de kapatılan Datça Haber Gazetesi'nin kurucusu Sinan Kara layık görüldü. Törenin ardından TGC Lokali'nde verilen kokteylle Metin Göktepe'nin doğum günü kutlandı. Doğum günü için hazırlanan pastayı, Göktepe'nin annesi Fadime Göktepe kesti.
(AA)
Yayın tarihi: 11.04.2003
419
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.