Magazin

Mercan kayalıkları tehlikede

Mercan kayalıkları tehlikede

Denizlerin ciğerleri olarak adlandırılan mercan kayalıkları yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.

'Global Mercan Kayalığı İzleme Ağı'nın raporuna göre mercanların üçte ikisi zarar gördü ya da tehdit altında. Birçok balığın yaşam kaynağı olan mercan kayalıklarının yok olması balıkçılık ve turizm sektörleri için tehdit oluşturuyor.

Kayalıkların yüzde 30'u sağlıklı
Rapora göre dünyada mercan kayalıklarının yalnızca yüzde 30'u sağlıklı. İki yıl önce bu oran yüzde 41'di. Bir başka deyişle mercan kayalıklarının üçte ikisi zarar gördü. Mercan kayalıklarının yok olması insanları da yakından ilgilendiriyor.

Balıkların üçte birinin besin kaynağı
96 ülkeden 240 bilim adamının katıldığı araştırmaya göre bu canlılar tüm dünyada en az 375 milyar dolar gelir elde edilmesini sağlıyor. Çünkü mercan kayalıkları, tuzlu suda yaşayan balıkların üçte biri için besin sağlıyor ve korunmalarını sağlıyor. Ayrıca kıyılardaki erezyonu da önlüyor.

Kayalıkların yok olmasında en önemli etkenler ise global ısınmayla oluşan yüksek su sıcaklığı, karbon dioksit miktarının artması, kontrolsüz balık avcılığı ve denizlerin kimyasal atıklarla kirletilmesi.
Yayın tarihi: 08.12.2004
429
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.