Magazin

Merakın faydası da var

Merakın faydası da var

Amerikan bilim adamları, meraklı olmanın olumsuz bir özellik olmadığını, aksine sosyal yakınlaşmaya ve kişilik gelişimine olumlu katkı sağladığını kaydettiler.

ABD`deki Buffalo Üniversitesi`nde görevli psikologlar Todd D. Kashdan ve Paul Rose, 90 gönüllü üzerinde araştırma yaptılar. Bilim adamları, ilk aşamada deneklerin CEI değerini belirledi. CEI değeriyle, bir kişide merakın kolay mı yoksa zor mu uyandırıldığı tespit ediliyor.

Daha sonra denekleri ikişer kişilik gruplara ayıran ve birbirini tanımayan bu insanları sohbet ettiren bilim adamları, sohbet konularını da özel ve genel olarak ikiye ayırdı. Bilim adamları, sohbetten sonra deneklerden, tanımadıkları kişilerle geliştirdikleri sosyal yakınlaşmayı değerlendirmelerini istediler.

Araştırma sonucunda, CEI değerleri yüksek olan kişilerin, hem özel hem de genel konularda karşılarındaki kişiyle yakın ilişki kurabildiği ortaya çıktı. Daha az meraklı kişilerin ise ancak özel sorular yardımıyla yakınlık kurabildikleri kaydedildi.

Kashdan, meraklı olmanın sadece öğrenme ve yeni deneyim elde etmede olumlu katkı sağlamadığını belirterek, bu özelliğin, sosyal ilişkilerin kurulmasında ve kişilik gelişiminde de önemli rol oynadığını söyledi.
Yayın tarihi: 18.12.2002
504
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.