Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Menopoz ağzınızın tadını kaçırabilir

Menopoz ağzınızın tadını kaçırabilir

Dr. Çağrı Delilbaşı ve ekibinin yaptığı araştırmada, yaş dönümü menopoz geçiren kadınların bazılarında tat duyusunda tatlı agılamasının azaldığı saptandı.

İngiliz Dental Journal dergisinde çıkan araştırmanın sonucuna göre, deneye alınan menopoz dönemindeki 20 kadında, tuzlu, ekşi ve acıtatlarının algılanmasında herhangi bir fark tespit edilmedi.

Halen Japonya'nın Osaka Üniversitesi'nde çalışan Dr. Delilbaşı ve ekibinin araştırmasında, kadınlara, ''menopoz döneminde tat ve alıştanlıklarınız değişti mi?'' sorusu yöneltildi. Kadınların yüzde 35'i ''Tat almamız değişti'' ve yüzde 45'i ''Yemek düzenimiz değişti''yanıtını verdi.

Menapozu araştıran hekimler, tatlı duyusu azalanların daha fazla tatlıya yönelebildiklerini belirtti. Menopoz dönemindeki bazı kadınlarda yemek alışkanlığı, sakkaroz (pancar şekeri) algılamasına bağlı olarak değişkenlik gösterebiliyor.

Menopozdaki hormon değişimlerinin nasıl beyin algılamasını etkilediğinin saptanması için daha çok araştırmaya gereksinim duyulduğu belirtildi.

Hekimler, menopoz döneminin, sağlıklı atlatılabilmesi ve başka sorunların çıkmaması için dikkatli olunması gerektiğini belirtiyor. Hekimler, menopoz yüzünden şeker artırımıyla kalp, şeker hastalığı ve aşırı şişmanlık gibi hastalıklardan kaçınılması için dikkatli davranılması gerektiğine işaret ediyor.
(AA)
366
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.