Magazin

Meme kanserinde yeni tedavi yöntemi

Meme kanserinde yeni tedavi yöntemi

Bilim adamları, meme kanserinin hızlı yayılmasını önlemeye yardımcı olabilecek bir yöntem geliştirdiklerini bildirdiler. Bu yöntemde, hücrelerin birbirlerine sıkı sıkıya kenetlenmesi sağlanarak, meme tümörünün, çevresine ve vücudun diğer organlarına yayılması engellenebiliyor.

Galler Tıp Okulu'ndan bilim adamları, bulgularını Teksas'ta yapılan konuyla ilgili bir konferansta açıkladılar. Araştırmayı kaleme alan Dr. Wen Jiang ve ekibi, kapatılan bir fermuar gibi, hücreler arasındaki boşlukları dolduracak şekilde hareket eden ve ''sıkı birleşen'' olarak adlandırılan moleküller üzerinde araştırma yaptılar.

Bilim adamları, daha sonra 114 kadından alınan meme tümörlerini incelediler ve bu dokulardaki ''sıkı birleşenler'' seviyesini ölçtüler. Araştırma sonucunda, bu moleküllerin daha az bulunduğu kadınlarda meme kanserinin yayılma eğiliminin daha fazla olduğu belirlendi.

Bilim adamları, bu moleküllerin seviyesini artıracak tedaviler geliştirmek suretiyle, meme kanseri hücrelerinin vücudun başka bölgelerine yayılmasının önüne geçilebileceğini söylediler. Kanser, tümörden ayrılan bir hücrenin etrafındaki damarlardan kanagirmesiyle vücuda yayılıyor.

(aa)
Yayın tarihi: 12.12.2002
302
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.