Magazin

Meme kanserinde erken tanının önemi

Meme kanserinde erken tanının önemi

Meme Bilimi (Senoloji) Derneği Başkanı Prof. Dr. Hilal Ünal, meme kanserinde erken tanının önemine işaret ederek, gerçek erken tanının mamografi ile saptanılabilen 1 ya da 1 santimetrenin altındaki tümor olduğunu bildirdi.

Ünal, en deneyimli hekimin bile 1 santimetrenin altıntümörü bulamayacağını söyledi.Senoloji Dernek tarafından düzenlenen "İstanbul Meme Kanseri Konferansı", The Marmara Oteli'nde başladı. Konferansın başkanlığını da yürüten Ünal, düzenlediği basın toplantısında, İstanbul'un ismini kullanarak ilk kez bir meme konferansı gerçekleştirdiklerini söyledi. Konferansın ilk 2 gününde hekimlere yönelik bilimsel oturumlar yapılacağını anlatan Ünal, cumartesi günü ise halka açık bilinçlendirme toplantısı düzenleyeceklerini bildirdi.

"HER YIL YENİ 5 MİLYON MEME KANSERİ OLUYOR"
Ünal, dünyada her yıl yeni 5 milyon kadının meme kanseri olduğunu söyledi. Ünal, dünyada her yıl 1.5-2 milyon kadının da bu hastalıktan hayatını kaybettiğini, Türkiye'de ise resmi rakamlara göre bin 500 meme kanserli kadın bulunduğunu söyledi. "Sadece Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde yılda 260 ameliyat yapıyoruz. Biz bu rakamın 15 bin olduğunu tahmin ediyoruz" diyen Ünal, hastalığın bilinenin aksine sadece zengin ve batılı ülkelerde görülmediğine dikkat çekti. Ünal, meme kanserinin yaygın olarak 45-60 yaşlarında görüldüğünü kaydetti.

Hilal Ünal, meme kanserinde erken tanı çok en Ünal, eğer ailesinde meme kanseri varsa, mamografi çektirmeye hastalığın ortaya çıktığı yaştan 10 yıl önce başlanılması gerektiğini vurguladı. Ünal, her kadının her gün bir kenara 500 bin lira koyup, yıl sonunda bir üniversite kliniğinde mamografi çektirecek parayı da biriktirebileceğini kaydetti.
Yayın tarihi: 18.09.2003
285
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.