Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Meme kanseri riskine anne karnında önlem

Meme kanseri riskine anne karnında önlem

İngiltere'de geliştirilen yeni bir yöntem, genetik olarak meme kanseri riski yüksek olan anne adaylarının embriyonlarından bu tip kanser riski taşıyanları ayıklayabilecek.

Londra'da iki klinikte araştırma yapan İngiliz bilim adamları, genetik risk taşıyan embriyonları ayıklamak için özel bir test geliştirdiler. Testte embriyon 8 hücreye ulaştığında bir tanesi alınıp inceleniyor. İncelemede embriyonun BRCA1 ve BRCA2 genlerini taşıyıp taşımadığı araştırılıyor.

Eğer embriyo, bu genleri taşıyorsa ayıklanıyor. Böylece, genetik olarak meme kanseri eğilimi olan annenin bu ölümcül hastalığın doğacak bebeğe de aktarması kesinlikle engellenmiş oluyor. Yöntemin son aşamasında embriyon, eğer kansere yatkın BRCA1 ve BRCA2 genleri taşımıyorsa, yeniden ana rahmine yerleştiriliyor.

PGD adı verilen bu yeni tekniği geliştiren doktorlar Mohammed Taranissi ile Paul Serhal'e ağır eleştiriler geliyor. Eleştirileri yapan uzmanlar, 'Embriyonun gelişip onlarca yıl sağlıklı bir yaşam sürmesi engelleniyor. Her BRCA1 ve BRCA2 geni taşıyan kişi, meme kanserine yakalanmıyor' diyorlar.

Josephine Quintavalle adlı uzman, bu yeni yöntemin derhal yasaklanması gerektiğini belirtti ve 'Bu embriyonlar, meme kanseri oluşması riskinin en çok arttığı yaşa gelinceye kadar, yani 30 yıl içinde, tıp bu hastalığa çare bulacaktır' dedi. Bu eleştirilere karşılık Dr. Taranissi, 'Ben bunu, tartışmayı başka bir boyuta taşımak için yapıyorum. Teknoloji hazır ve uygulanabilir. Sanıyorum, bu yöntemi uygulamak için doğru zamandayız' diyerek kendini savundu.

PGD'nin meme kanseri riski taşıyan bireylerin bulunduğu aileler için, cazip bir yöntem haline gelebileceği ifade ediliyor. Sağlık Bakanlığı, PDG için kendilerine henüz lisans başvurusunda bulunulmadığını, böyle bir başvuru geldiği takdirde, yöntemin güvenilirlik ve etik açısından incelenmesinin söz konusu olacağını bildirdi.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 27.06.2004
354
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.