Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Melih Kibar son yolculuğuna uğurlandı

Melih Kibar son yolculuğuna uğurlandı

Türk Hafif Müziği'ndeki yerini, 'Sevdan olmasa', 'İşte öyle bir şey', 'Bir de bana sor' gibi unutulmaz parçalarla ölümsüzleşen besteci Melih Kibar, toprağa verildi.

Melih Kibar'ın cenazesi, Bebek Camii'nde kılınan namazın ardından Nakkaştepe Mezarlığı'nda defnedildi. Bebek Camii'ndeki cenaze törenine, Melih Kibar'ın ailesi ve yakınlarının yanı sıra Bakan Koç, İstanbul Valisi Muammer Güler, Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, CHP İstanbul Milletvekili Berhan Şimşek ile Yıldız Kenter, Sezen Aksu, Edip Akbayram, Nükhet Duru, Ferdi Tayfur, Haldun Dormen, Selçuk Ural'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda sanatçı katıldı.

'Çok üzgünüm'
Melih Kibar ile ilgili duygu ve düşüncelerini anlatan Halit Akçatepe, Hababam Sınıfı'nın, Rıfat Ilgaz ve Ertem Eğilmez'in ardından üçüncü büyük yaratıcısını kaybettiğini söyledi. Üzüntüsünün çok büyük olduğunu ifade eden Akçatepe, "O, yaptığı müziklerle beni çok sırtında taşıdı... Bugün inşallah ben onu sırtımda taşıyacağım" dedi.

'Değeri ifade edilemez'
Zerrin Özer de müzik hayatına başladığı insanı kaybettiğini dile getirerek, "bu dünyayı sevmiyorum. Niye birbirimizi seviyoruz, destek oluyoruz? Birbirimizi kaybetmek için mi? Değeri ifade edilemez bir insan" diye konuştu.

'Çiğdem ile buluştu'
Zeki Alasya da, Melih Kibar'ın Çiğdem Talu'nun ölümünden sonra hiçbir zaman eski Melih olmadığını söyledi. Kibar'ın telif haklarıyla ilgili de sıkıntıları olduğunu ve haksızlığa uğradığını düşündüğünü anlatan Alasya, "yaşama sevincini kaybetmişti. 54 yaşında çok genç kaybettik. Çiğdem ile orada buluştu. Yeniden çok güzel şeyler yapıyorlar. Biz de gittiğimizde, bizi çok güzel şeylerle karşılayacaklar" dedi.

'Soyadıyla müsemma'
Kibar için Ulus'taki TRT İstanbul Televizyonu önünde düzenlenen törende konuşan TRT Müzik Dairesi Başkanı Süleyman Erguner de, Melih Kibar ile 30 yıllık dostluğu olduğunu söyledi. Erguner, "soyadıyla müsemma dedikleri gibi çok kibardı. Müzikte kibardı, arkadaşlıkta kibardı, stüdyosunda kibardı" dedi.

'30 yıllık dostumdu'
Sanatçı Erol Evgin de, Kibar ile 36 yıllık arkadaşlıkları bulunduğunu ve bunun 30 yılında dost olduklarını söyledi. Evgin, 1975 yılından itibaren Kibar ve Çiğdem Talu ile birlikte 'Bir de Bana Sor', 'İşte Öyle Bir Şey' gibi çok değerli şarkılar ürettikleri belirterek, "Türk pop müziğinin klasik müziğimizden, folklorümüzden kaynak bulmasına inanıyorduk. Bu inançla ürettik " dedi.

'Sanatçının öldüğü gün unutulduğu gündür'
Garo Mafyan da, insanların arkadaşlarını kaybettiği zaman öksüz kaldıklarını ifade ederek, "Biz fazla bir öksüz kalmaya başladık. Sanatçının öldüğü gün, unutulduğu gündür. Sanatçılarımız unutulmasın" dedi.

'Erken gitti...'
Törende Melih Kibar'ın yazdığı bir şiiri okuyan Zeynep Talu ise "Melih, her yere çok geç giderdi. Kendisine hep kızardık. Bu sefer neden bu kadar erken gittiğini anlamıyorum" diye konuştu.

'Gözyaşlarını tutamadılar'
Melih Kibar'ın bestelediği müziklerin çalındığı tören okunan dualarla sona ererken, katılanların gözyaşlarını tutamadıkları gözlendi. Törene Melih Kibar'ın eşi Ethel ve kızı Merve'nin yanı sıra Mazhar Alanson, Esin Avşar, Seyyal Taner, Ayla Algan ve Tekin Akmansoy'un da aralarında bulunduğu çok sayıda sanatçı dostu katıldı.
607
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.