Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Mektuplara barkod konulacak

Mektuplara barkod konulacak

PTT Genel Müdürlüğü, mektup gönderme geleneğine azalan ilginin, mektupların kaybolma sorunu nedeniyle tümden yok olmaması için ilginç önlemler alıyor.

Yeni uygulamayla barkod konulan mektupların nerede olduğu elektronik ortamda takip edilecek. Ancak, mektubun takibinin sadece 'mektubun papucunu dama atan' internetten yapılacak olması dikkat çekti.

Ulaştırma Bakanlığı'dan yapılan açıklamaya göre, PTT, barkod uygulamasına geçti. Vatandaşlar artık mektup ve paketleri kayda aldırarak, gönderilerinin nerede olduğunu takip edebilecek.
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da barkodla postada kaybolmanın sona ereceğini belirtti.

Barkod, APS, koli, tebligat ve taahhütlü gönderiler için geçerli olacak. Vatandaşlar kayıtlı gönderilerini takip için PTT'den verilen barkod numarasıyla PTT'nin İnternet sitesinden, 'Yurtiçi Kayıtlı Posta Takibi' bölümüne erişecek. 'Gönderi Barkod Numarası' kısmına barkod numarası yazılıp sorgulama yapılarak, gönderinin nerede olduğuna ilişkin bilgi tarihiyle elde edilecek.

Teslim edildiğinde teslim alanın ismi de yer alacak. Uygulama İstanbul'da Avrupa Posta İşleme Merkezi, Kadıköy, Fatih (dağıtım), Galata (dağıtım), Gülhane (dağıtım), Karaköy, Levent (Dağıtım ve paket), Sarıyer (dağıtım), Sirkeci, Şişli, Zincirlikuyu'da (dağıtım) başladı.
(Radikal)
Yayın tarihi: 15.11.2004
525
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.