Magazin

Medya ile yelken arasında bağ kuruluyor

Medya ile yelken arasında bağ kuruluyor

Bir deniz ve liman kenti olan İstanbul binlerce seneden bu yana bütün ağırlığını onu çevreleyen su yollarına ve üzerindeki yelkenli teknelere vermişti.

Yelken geleneği, yelkenli tekneler çok uzun zamandan beri Akdeniz'in her tarafında ve uzak denizlerde kullanıldı. Artık çok daha farklı bir dünyanın içinde ve yoğun bir tempoda yaşıyor insanlar.

Haberleşme ve iletişim başını aldı gitti. Her ülkede, her kentte çok yoğun bir çalışmayla medya insanları bilgilendiriyor, haberleri taşıyor, yazıyor, kaydediyor.

İlk defa düzenleniyor
Bu sene ilk defa medya ile yelken arasında bir bağ kuruluyor. Atatürk'ün 1937'de geldiği Fenerbahçe'deki limanda eski kayıklar, yelkenliler vardı. Bunları o dönemin levantenleri kullanıyorlardı ve yeni bir kavram getirmişlerdi ülkeye Osmanlı İmparatorluğu'nun son senelerinde. Yelken ve deniz...

Taşımacılık için değil fakat spor ve zevk için. Zaman geçti, Atatürk'ün işaret ettiği ve istediği yerde kurulan ve denizciliğe, yelken sporuna dönük, yönelik olan kulüpler çok başarılı sporcular yetiştirdiler.

Olimpiyatlarda, Avrupa ve Dünya Şampiyonluklarında elde ettikleri dereceler, birincilikler ve şampiyonluklarla Türkiye'nin, Türk sporunun yüzünü ağarttılar. Son senelerde yatların görkemli seyirleri ve yarışları, yaz aylarının önemli medya olayları oldu. Bir çok yarış yapıldı. Kimi İstanbul'un neredeyse büyülü ve antik sularında, kimi de Ege'nin derin maviliğinde oldu. Bazıları İstanbul'dan, güneydeki tatil yörelerine kadar uzandı. Gazeteciler hep bunları takip ettiler, yazdılar; televizyoncular çekim yaptılar.

Bu kadar yoğun çalışan ve hep seyirci olanlar artık katılımcı oluyorlar. Atatürk'ün işaret ettiği yerde 1952 yılından bu yana yelkenci yetiştiren Türkiye'nin en eski ve köklü yelken kulübü 17 Eylül tarihinde medya mensuplarının katılacakları, yatlarla yarışacakları, adalara gidip, Caddebostan sahillerinden dönecekleri bir yarış tertip etti. Bu yarışın adı MedyaCup...

MedyaCup basında görev alan yöneticilere, gazetecilere, muhabirlere ve medya sektöründe çalışanlara yönelik ve onların yapacakları bir yarış. Öğlen saatlerinde Fenerbahçe'den başlayacak, Burgaz ada ve Kaşık adası arasındaki kanaldan geçecek, Büyükada Sığlık Şamandırası'ndan Dragos sahiline yönelecek ve sonra Caddebostan'a kadar sahili neredeyse tuta, tuta Caddebostan'a gelecek ve sonra yine Kalamış koyuna girilecek. İstanbul Yelken Kulübü önündeki Finiş Hattı'nda bitecek. Yarıştan sonra Kupa Töreni İstanbul Yelken Kulübü'nde yapılacak ve sonra bir kokteyl ile gün sona erecek.

Medyanın üyeleri, bu sektörde çalışanlar deniz üzerinde hoş bir gün geçirecekler, hoş bir yarış yapacaklar, denizle yakınlaşacaklar. Kimi zaten bildiği ve sevdiği bu işi bir kez daha İstanbul'un aşina sularında bir kez daha yapacak. İsteyen yazacak, isteyen kaydedecek. Hepsinden önemlisi İstanbul'da, medyada denizciler ve yelkenciler bir araya gelecekler. Deniz ve liman kentinde deniz ve yelkenle dolu bir gün geçirilecek.

Program
17 Eylül 2005, Cumartesi günü Fenerbahçe, Adalar, Caddebostan parkurunda yapılacaktır ve yat sınıflarına açıktır. Start saati 13:00'tür. Yine aynı akşam İstanbul Yelken Kulübü'nde katılımcılara ve medya mensuplarına bir kokteyl verilecek ve Kupa Töreni yapılacaktır.

Bilgi için : www.istanbulyelken.org.tr
Yayın tarihi: 12.09.2005
434
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.