Magazin

Meditasyon beyne olumlu etki ediyor

Meditasyon beyne olumlu etki ediyor

Meditasyonun, beyin fonksiyonlarına ve bağışıklık sistemine olumlu etki ettiği belirtildi.

Psychosomatic Medicine dergisinde yayınlanan makaleye göre, ABD'deki Wisconsin Üniversitesi'nde görevli bilim adamı Richard Davidson ve ekibi, 41 kişi üzerinde araştırma yaptı.

Katılımcıların 25'ine 8 hafta süreyle konsantrasyon meditasyonu yaptırıldı. Meditasyon yapan gruptan, değerlendirme yapmadan o anki duygu ve düşüncelerine yoğunlaşmaları istendi. 16 kişilik diğer gruba ise meditasyon yaptırılmadı.

Bilim adamları, araştırma sonunda katılımcıların beyinlerinin ön kısmındaki aktiviteyi incelediler. Daha önce yapılan araştırmalarda, beynin sol ön kısmının olumlu düşünceyle ilgili olduğunun ortaya çıktığını hatırlatan bilim adamları, meditasyon yapan kişilerde, bu bölgenin aktivitesinin daha yoğun olduğunu gözlemlediler.

Daha sonra katılımcılara grip aşısı yapan bilim adamları, aşıdan 4 ve 8 hafta sonra oluşan antikorların sayısını ölçtüler. Her iki gruptaki katılımcıların kanındaki antikor sayısının arttığını belirtenbilim adamları, meditasyon yapan kişilerin antikor sayısının, diğerlerine göre çok daha yüksek olduğunun ortaya çıktığını kaydettiler.

Yapılan araştırmanın sonuçlarının başka araştırmalarla desteklenmesi gerektiğini ifade eden Davidson, meditasyonun belirli hastalıklara etkisini de inceleyeceklerini söyledi.
Yayın tarihi: 05.02.2003
504
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.