Magazin

Medikal hipnozla korkusuz endoskopi

Medikal hipnozla korkusuz endoskopi

İç hastalıkları ve gastroenteroloji uzmanı Dr. Mehmet Bahçeci, medikal hipnoz sayesinde mideye ağızdan hortum sokularak yapılan endeskopi muayenesinin, hastaların korkulu rüyası olmaktan çıktığını söyledi.

Bursa'da damardan ilaçla oluşan medikal hipnoz tekniği ile endoskopi muayenesi yapan Dr. Mehmet Bahçeci, "Gastrit, ülser gibi mide rahatsızlıklarından şikayetçi olan hastalar, muayene sırasında midelerine hortum sokulmasından rahatsız oluyorlar. Hastalara hipnoz uygulandığı zaman, hem iki metreye yakın hortumun ağızdan mideye sokulmasını hissetmiyorlar, hem de mide görüntüsü yakından incelenerek, yüzde 100e yakın teşhis olanağı sağlanıyor'' dedi.

Yurt dışında yaygın olarak kullanılan medikal hipnozun çeşitli tıp branşlarında uygulandığını anlatan gastroenteroloji uzmanı Dr. Bahçeci, hipnozun anesteziden farklı bir yöntem olduğunu belirterek şunları söyledi:

"Narkoz verilerek uyutulan hastalarda hem bilinç hem de refleks kaybı oluyor. Damardan ilaç tatbik ederek uyguladığımız hipnozda ise hasta reflekslerini kaybetmiyor. Ancak uyku hali hissediyor. Uyandıkları zaman ise endoskopi muayenesinin tamamlandığını öğrenince şaşırıyorlar.''

Mideye girilen hortumun ucundaki ışıklı cihazla organların en ince ayrıntısına kadar incelenmesine olanak veren endoskopi sırasında, kanser ihtimalini akla getiren tümöre rastlanması halinde parça alınabildiğini ifade eden Dr. Mehmet Bahçeci, alınan parçanın laboratuvar incelemesi sonucunda kesin teşhisin konulduğunu sözlerine ekledi.
(DHA)
Yayın tarihi: 10.04.2003
458
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.