Magazin

Medeniyetler çatışmasına inanmıyorum

Medeniyetler çatışmasına inanmıyorum

The New York Times gazetesi, Doğu ve Batı kültürleri arasında elçi olarak görülen Orhan Pamuk'a yüklenen bu misyonun 11 Eylül saldırılarından bu yana daha da arttığını yazdı.

Orhan Pamuk ise gazeteye yaptığı açıklamada, "Medeniyetler çatışmasına inanmıyorum" dedi. İrlanda'nın başkenti Dublin'de aldığı Uluslararası Impac Dublin Edebiyat Ödülü sonrası The New York Times'a konuşan ünlü romancı Orhan Pamuk, dünyada tek bir esere verilen en büyük ödül olan 100 bin dolara layık görülen romanı "Benim Adım Kırmızı" ile ilgili olarak kendisine yöneltilen soruları cevaplandırdı.

The New York Times şöyle yazdı: "Gelenekler ile yenilikler, Doğu ile Batı arasında sıkışıp kalan Osmanlı nakkaşlarının öyküsünü anlatan "Benim Adım Kırmızı" ile Türkiye'nin bugünkü durumu arasındaki paralellikler var. Batılı bir eğitim görmüş olan Orhan Pamuk da bu iki dünya arasındaki elçi."

Pamuk ise elçilik misyonunu kesinlikle reddetti ve şöyle konuştu: "Medeniyetler Çatışması'na inanmıyorum. Doğu ile Batı'nın çatıştığı ya da uyumunun bir hayat tarzı olduğu bir kültürden geliyorum. İşte bu Türkiye'dir. Türkiye, ABD ile siyasi ilişkisini düzeltmeye çalışırken ve Avrupa Birliği'ne girmek isterken, İstanbul'da yaşam, birbiriyle çatışan değerleri dengeleme üzerine kurulu. Bu da değişimi kaçınılmaz kılıyor." Orhan Pamuk, Türklerin kendi kültür tarihleri hakkında hiçbir bilgiye sahip olmadıklarını da belirtti.

Habere "İki Kıtanın Birleştiği Merkez" başlığını atan The New York Times, geçtiğimiz yıl da Orhan Pamuk ve "Benim Adım Kırmızı" ile ilgili bir makale yayınlamıştı. Bu yazıda da Pamuk'tan, Nobel'e layık muhteşem bir yazar olarak bahsedilmişti.
(Hürriyetim)
Yayın tarihi: 28.08.2003
294
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.