Magazin

Meddah oyunlarına UNESCO koruması

Meddah oyunlarına UNESCO koruması

BM'nin Kültür Eğitim ve Bilim Örgütü, somut olmayan mirasın korunması amacıyla yürüttüğü çalışmalar çerçevesinde Türkiye'deki Meddah hikayelerini koruma altına aldı.

UNESCO'da bugün düzenlenen törende, müstesna değer taşıyan ve yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunan kültürel mirasın örneklerini içeren bir liste kamuoyuna açıklandı. UNESCO Genel Sekreteri Koichiro Matsuura, bu yıl 70 ülkenin bu listeye girmek için başvurduğunu belirtti ve uluslararası jüri tarafından yapılan değerlendirmeler sonucu, 26 ülkenin talebinin kabuledildiğini söyledi. Matsuura, listeye alınan diğer ülkelerin temsilcileriyle birlikte, Türkiye'nin UNESCO'daki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Bozkurt Aran´a, Meddah hikayelerinin UNESCO'nun koruması altına alındığını gösteren diplomayı takdim etti. Törende, meddah hikayelerinin halk arasında anlatımı konusunda, misafirlere kısa bir film gösterildi.

Somut olmayan kültür mirasın değerinin anlaşılması amacıyla kamuoyunda bilinç oluşturulmasını hedefleyen UNESCO, hükümetlerin uygun hukuki ve idari koruma önlemleri almalarını sağlamak için yoğun çaba gösteriyor. UNESCO, ilk defa 2001 yılında 19 adet somut olmayan kültür mirasını listeye almıştı
Yayın tarihi: 07.11.2003
447
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.