Magazin

Meclis her derde deva

Meclis her derde deva

Kredi almak isteyenden evlenme izni isteyene, Anayasa mahkemesini şikayet edenden THY zammına karşı çıkana ve parti sayısını fazla bulana. İşte dilekçelerle Türkiye fotoğrafı.

Vatandaşların her konudaki talepleri için "şikayet kapısı" olan Meclis, "çare" olamıyor.

Vatandaşlar; sıkıntı, talep ve beklentileri için devlet daireleri yerine, Meclis`te çare arıyorlar.

Her konuda TBMM Dilekçe Komisyonu`na başvuran vatandaşlar, bazen "yerine getirilemeyecek ve ilginç" istekleri, bazen de haklı sorunlarına yanıt alamıyorlar.

Dilekçe Komisyonu, şikayet konuları ve iddiaların doğru olup-olmadığını ilgili bakanlıklara soruyor.

TBMM Dilekçe Komisyonu`na başvuranlardan biri de ırnak`ın İkizce Köyü`nde yaşayan Mehmet Uzar... Uzar, "sayaç okunmadan" kendisine cezalı elektrik bedeli tahakkuk ettirildiği için mağdur olduğundan şikayet etti. Uzar`ın şikayeti, Komisyon tarafından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı`na iletildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, "terör nedeniye" endeks okuması ve sayaç kontrolü yapılamayan İkizce Köyü`nde sayaç taktırılması ve abonelik işleminin yapılması konusunda bildirimde bulunulduğunu, ancak işlemlerin yaptırılamadığını, bu arada tüketilen elektrik için de kaçak elektrik bedeli tahakkuk ettirildiğini ve olayın Savcılığa intikal ettiğini bildirdi.

14 milyar konut kredisi istedi

Ordu`da yaşayan ihsan Çağman da ilginç bir istekle TBMM`ye başvurdu. Çağman, Ziraat Bankası`ndan emekli olduğunu ve ev almak için8 yıl vadeli 14 milyar lira kredi talep etti.

Çağman`ın isteği Devlet Bakanlığı`na iletildi. Ancak, Ziraat Bankası`nın konut kredisi vermediği, bankadan maaş alan emeklilerin maaşlarının üç katı kadar 1 yıl vadeli tüketici kredisi kullanabilecekleri belirtildi.

Bir finans kurumuna yatırmış olduğu dövizi alamayan Bursa Osmangazi`deyaşayan Eyüp ire Mimar ve İsmail Hakkı da çareyi TBMM`de başvurmakta buldular. Mimar ve Hakkı`nın şikayeti Başbakanlığa iletildi.

Başbakanlık, Söz konusu finans kurumunun halen tasfiye işlemlerinin sürdüğünü belirterek, öncelikle tasfiye kurulu ile temasa geçilmesinin yerinde olacağını bildirdi.

Ardahan Posof`ta yaşayan ve evi yanan Tahir Kartal da TBMM`den yardım istedi. Kartal`ın dilekçesi, Devlet Bakanlığı`na iletildi.

Dernek kapatılsın, yolsuzluk yapılıyor

Devlet Bakanlığı, Komisyon`a gönderdiği yazıda, Kartal`ın Posof Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı`ndan 4 milyar 650 milyon lira talepte bulunmasına karşılık 300 milyon lira ödenek verildiği, vakıf imkanlarıyla evinin onarımı için 350 milyon lira yardım daha yapıldığı belirtildi.

Bursa`da yaşayan Kadri Yazıcıoğlu, Türk Telekom`un, kendi imkanlarıyla kurmuş olduğu santramdan her ay santral kullanma ücreti aldığını, bunun kanunsuz ve mesnetsiz olduğundan yakındı.

Ulaştırma Bakanlığı, Yazıcıoğlu`ndan alınan ücretin Ocak 2001 dönemine ait olduğunu ve yapılan yasal değişiklik nedeniyle Nisan 2001`den itibaren aylık ücret alınmadığını bildirdi.

Ankara`da yaşayan Mehmet Karagöz ve arkadaşları, Bayburt Dayanışma Derneği`nde kanunsuz ve usulsüz işler yapıldığı için kapatılmasını istedi.

İçişleri Bakanlığı, dernek lokalinin çeşitli tarihlerde denetlendiğini ve kumar oynandığı tespit edilen tarihlerde geçici süreler ile kapatıldığını, bunun dışında başka bir suç unsuruna rastlanmadığını bildirdi.

Şaşırtıcı istekler

Dilekçe Komisyonu`na, "şaşırtıcı" istekler içeren başvurular da yapılıyor.

Erzincan`ın Kemaliye ilçesi Sırakonak Köyü`nde yaşayan Bahattin Çuhadar, Türkiye`de fazla partinin olmasından ve kötü yönetimler nedeniyle sıkıntılar yaşandığından yakınarak, bu durumun bir an önce düzeltilmesini istedi.

Muğla`nın Fethiye ilçesinde yaşayan ve 400 metrekarelik hazine arsası isteyen Kadir Erçömek, miletvekillerinin maaş ve özlük hakları ile ilgili Anayasa`da yapılan değişikliği protesto ederek düzeltilmesini isteyen Denizli`den Sadi Geyik, Ankara`dan Reşat Boğaz ve İzmir`deki Atatürk Düşünce Derneği`nin de talepleri sonuçsuz kaldı.

Teşekkül halinde kaçakçılık suçundan hükümlü olan ve artla Salıverilme ve Cezaların Ertelenmesi Kanunu`nun bazı maddelerinin Anayasa Mahkemesi`nce kapsam dışı bırakılmasını "eşitlik ilkesine aykırı" bulan Kırıkkale E Tipi Kapalı Cezaevi`nde bulunan Ahmet Yenen, Anayasa Mahkemesi Başkan ve üyelerini TBMM`ye şikayet etti.

Türkiye`nin Afganistan`a asker göndermesine karşı çıkan Malatya`daİsmet Koçer ve arkadaşlarının başvurusu için de bir işlem yapılamayacağı kararı verildi.

Yurt dışından bile başvuru var

Dilekçe Komisyonu`na sadece Türkiye`den değil, yurt dışından da çok sayıda başvuru yapılıyor. Bunlardan biri de Almanya`da yaşayan ve "THY`nin uygulamakta olduğu zamlı yolcu taşıma politikası nedeniyle birçok ailenin Türkiye`ye gelemediği"nden yakınan Ramazan Tutak...

Aynı konuda bir başka şikayet, Siegburg`da yaşayan Hatice Özek ve arkadaşlarından da geldi.

Almanya`da işçi olan İbrahim Halil Orhan, yaşını küçültmesi nedeniyle bedelli askerlikten faydalanmadığından yakınarak, bu mağduriyetinin giderilmesini istedi.

Evlenebilir miyim?

Romen bir kadınla 1992 yılında Romanya yasalarına göre evlendiğini ancak nüfus kütük kaydında bekar gözüken Turgut Çağlargil, TBMM Dilekçe Komisyonu`na başvurarak, "Karımdan ayrı yaşıyorum, başka bir Romen kadınla evlenmemde sakınca var mı?" diye sordu.

Ancak, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü`nden Çağlargil`in nüfüs bilgilerini sorulmasına karşılık, kendisinden yanıt alınamadığı için bu konuda kendisine bilgi verilemedi.
Yayın tarihi: 04.03.2002
388
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.