Magazin

Maymunların da aksanı var!

Maymunların da aksanı var!

Japonya'da yapılan bir araştırma, maymunların da insanlar gibi farklı aksanları olduğunu ortaya koydu.

Japon bilim adamları, ülkenin güneyindeki Yakuşima adasında yaşayan 23 ve orta kesimindeki Ohira Tepesi'ne 1956´da göç eden 30 Makak maymunu üzerinde araştırma yaptılar. Araştırmada, Yakuşima'daki maymunların çığlık frekanslarının Ohira'da yaşayanlara göre 110 hertz daha yüksek olduğu ortaya çıktı.

Kyoto Üniversitesi Maymun Araştırmaları Enstitüsü'nden Profesör Nobuo Masataka, 'maymunların çığlıklarındaki farklılıkların insanlardaki lehçe farklılıklarına benzediğini' söyledi.

Bölgeye göre ses tonu değişiyor
Araştırmacılar, Yakuşima'daki büyük ağaçların maymunların çığlıklarını engellediğini ve bu durumun maymunları, ses tonlarını yükseltmeye zorladığını belirttiler. Daha küçük ağaçların bulunduğu Ohira´da ise maymunların, benzer bir çaba göstermek zorunda kalmadığı, dolayısıyla iki farklı gruptaki maymunların, yaşadıkları bölgeye göre farklı bir aksan edindiği kaydedildi.

Bu alanda yapılan ilk araştırmanın sonucunda bilim adamları, ses farklılıklarının kalıtımsal olmayabileceğini belirttiler ve araştırmanın insan dilinin kökenlerine ışık tutabileceği sonucuna vardılar.
Yayın tarihi: 29.11.2005
530
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.