Magazin

Matrix "yeniden yükleniyor"

Matrix "yeniden yükleniyor"

Felsefesi, replikleri, gizli şifreleri, referansları, kıyafetleri, aksiyon sahneleri ile 1999'da ortalığı birbirine katan "Matrix"in devam filmi "Matrix Reloaded" 16 Mayıs'ta gösterime giriyor.

İlgili Haberler:
Matrix - Reloaded

"Matrix" hakkında konuşulmayan ne kaldı? Hıristiyanlık propagandası yaptığı, Sokrates'in hayatının yeniden anlatımı olduğu, Budizme göndermelerde bulunduğu söylendi. "Matrix" her izlendiğinde yeni bir açılım sundu. "Süpermen"den "Alice Harikalar Diyarında"ya, "Tom ve Jerry"den "Beşinci Element"e birçok film, kitap, masal gizlenmişti filmin detaylarına. Kapı numaraları, karakterlerin isimleri, her şey bir şifreydi çözmesini bilene. "Matrix" izlendikten, hatta gösterimden kalktıktan çok sonra bile bir filmden ziyade bir bilmece gibi izleyicinin aklını kurcalamaya devam etti. Film didik didik edildi, üstüne kitaplar yazıldı, tartışmalar yapıldı. Şimdi "Matrix" "yeniden yükleniyor". 16 Mayıs'ta tüm dünya ile birlikte Türkiye'de de "Matrix Reloaded" vizyona girecek. Üçüncü film "Matrix Revolutions" ise 7 Kasım'da sinemalarda olacak. Mavi hapı seçmiş olsanız bile bu yıl kırmızı hapın büyüsünden uzak durmanız zor. Zira "Matrix Reloaded"ın yanı sıra bilgisayar oyunu, animasyon DVD'ler ve Matrix kitapları piyasaya çıkacak. Belli ki bu yıl Matrix yılı olacak.

"Matrix Reloaded"ın konusu
Film, Neo'nun kendi gücü ve misyonunun iyice farkına vardığı bir noktada, ilk filmin bittiği yerde başlıyor. Makineler son derece önemli bir bilgi edinmiş ve insanların özgürce yaşayabildikleri tek ve son şehir olan Zion'ın yerini öğrenmişlerdir. Bu şehri ortadan kaldırmak için buraya ilk filmde de gördüğümüz ahtapota benzer yaratıklardan binlercesini göndermeye karar verirler. Neo ve arkadaşları bunu engellemek için makinelerin dünyasının tüm sırlarını bilen "Anahtarcı"yı bulmaları gerekir. Ama bu kolay değildir çünkü Anahtarcı, ustaca bıçak kullanan ve hayalet gibi yok olup tekrar ortaya çıkan "İkizler" adlı yaratıklar tarafından korunmaktadır. Bu arada Ajan Smith de kendini geliştirmiş, virüs gibi klonlanmayı öğrenmiştir. Filmde eski karakterlerin yanı sıra Jada Pinket Smith'in canlandırdığı Morpheus'un eski sevgilisi Niobe ve Monica Belluci'nin canlandırdığı Neo'yu baştan çıkarmaya çalışan Persephone karakteri de yer alıyor.

Uzun deri pardösü, Matrix gözlük ve Nokia telefon
"Matrix Reloaded"ın aksiyon sahneleri, slogan haline gelecek yeni replikleri, detaylara gizlenen şifreleri kadar kıyafetleri de büyük bir merakla bekleniyor. Zira ilk filmin ardından siyah deri giysiler, özellikle de uzun, deri pardösüler çok moda olmuştu. Derimod'dan Salim Öksüz, "İlk filmin ardından siyah deri kıyafet satışlarında büyük artış oldu. Hatta birçok kişi bize Matrix kıyafeti sipariş etti" diyor. "Matrix Reloaded"ın yaz döneminde vizyona girmesi Matrix tutkunlarının deri kıyafetlere bürünmesini engelleyecek belki ama kasımda vizyona girecek üçüncü film "Matrix Revolutions" deriyi kış sezonunun gözdeleri arasına sokacak gibi görünüyor. "Matrix" "badem" güneş gözlüklerinin satışında da büyük artışa neden olmuştu. Nokia 8110'lar ise filmin ardından kült oldu. "Matrix" fanatikleri, cep modellerindeki ilerlemeyi görmezden gelerek Nokia 8110'ları kullanmaya devam ediyorlar.

Trinity artık daha kadınsı
"Matrix", "Matrix Reloaded" ve "Matrix Revolutions"ın kostüm tasarımcısı Kym Barrett "Neo ve Trinity ilk filmden bu yana çok yol aldı. Neo artık kurtarıcı olup olmadığı konusunda endişelenmiyor. Trinity ise Neo'ya aşkı konusunda kararlı. Devam filmlerindeki kostümleri onların özgüvenini yansıtacak şekilde tasarladım" diyor. İkinci ve üçüncü filmde Trinity yine dövüş sahnelerinde yer alacak ama artık kadınsılığı daha ön planda. Neo ve Morpheus ise daha kendine güvenli, kararlı ve savaşçı bir görünüme kavuştular. Tasarımcı Barrett en çok ikizlerin ve Zion kentinde yaşayanların kıyafetlerini tasarlarken eğlendiğini anlatıyor. Tamamen doğal kumaşlar giyen Zionlıların kostümleri antik çağlar incelenerek hazırlandı. İkizler ise albino görünümleriyle uyumlu, gümüşi pırıltılar saçıyorlar.

Referanslar
 • Ajan Smith'in "İnsanlar virüstür" sözü- "Virüs"

 • Trinity'nin dünyanın kurtulmasını sağlayan hayat öpücüğü- "Beşinci Element"

 • Gemiye saldıran ahtapotlar- "Küre", "Denizler Altında 20 Bin Fersah"

 • Dünyayı ele geçiren makine- "Terminatör"

 • Göbekten çıkan yaratık- "Yaratık"

 • İstedikleri kişinin bedenine giren ajanlar- "Terminatör 2"

 • Neo'nun iki farklı kimliğe sahip olması, telefon kulübeleri, Neo'nun filmin sonunda uçması- "Süpermen"

 • Atlama programında Neo'nun yumuşayan zemine çarpması- "Tom ve Jerry"

 • "Beyaz tavşanı izle"- "Alice Harikalar Diyarında"


 • Sokrates'in hayatının yeniden anlatımı
  "Matrix"in Hıristiyanlığa yaptığı göndermeler çok konuşuldu. Fakat felsefecilere göre "Matrix" aynı zamanda Sokrates'in hikayesinin bir yeniden anlatımı. Filmde Sokrates'in öğrencisi Platon'un, Sokrates'in hayatını anlattığı "mağara alegorisi"ne göndermeler var. "Matrix"te yaşayan insanlar, mağaradaki mahkumlar gibi gerçeği değil, gölgeleri izliyor. Sonunda mahkumlardan biri kurtuluyor ve güneş ışığında gerçeği görüyor. Tıpkı Neo gibi...

  Bu mahkum yine mağaraya dönüyor ve diğerlerini "uyandırmaya" çabalıyor. İlk filmin sonunda Neo da "Matrix"e dönüyor. Bu sırada Rage Against the Machine grubunun bir şarkısı çalıyor fonda: "Uyan!" "Matrix"te Budizmle de paralellikler var. Budist bir meselde üç rahip rüzgarda dalgalanan bir bayrağı seyreder. İlk rahip bayrağın dalgalandığını söyler. İkinci rahip gerçekte bir bayrak olmadığını, fakat onu hareket ettiren bir rüzgar olduğunu söyler. Üçüncü rahip ise "Ne bayrak, ne de rüzgar hareket ediyor" der, "Hareket eden sizin zihniniz." Dalgalanan bayrak değil. Eğilen kaşık değil. Bayrak yok. Kaşık yok. Sadece zihin var.

  Hatasız film olmaz
 • Neo'nun şiddetli yağmur altında arabadan indiği sahnede arabanın camından çekim ekibi yansıyor.

 • Neo çalışırken posta geliyor ve zarfın içinden telefon çıkıyor. Tam burada sahnenin alt köşesinde bir kol var. Orada insan yok ama bir kol var.

 • Neo çatıda ajana ateş ettiğinde ajan hızla hareket ederek ve beş ayrı pozisyona gelerek kurşunlardan korunuyor. Bu pozisyonlardan en alttakinde ajanın gözlükleri ve kravatı yok oluyor.

 • Yine çatıdaki sahnede ajan, Neo'ya dört el ateş ediyor. Ama Neo kurşunlardan korunmak için yana eğildiğinde altı kurşun görüyoruz. Bu altı kurşundan ikisi Neo'yu sıyırıp geçiyor.


 • "Matrix" bir bilgisayar programıysa, Neo virüs mü?
 • Morpheus, Yunan mitolojisinde uyku tanrısının ismi. Kırmızı hap bir tür uyku hapı mı? İlk filmin sonunda "Uyan" diyen müzik bunların bir rüya olduğuna mı işaret ediyor?

 • Matrix bir bilgisayar programıysa, ancak virüsler bu programın dışında davranabilir. Ajan Smith "Siz virüssünüz" derken bilgisayar virüsüne mi gönderme yapıyordu? İsyancılar bir virüs programının parçalarıysa, bu virüs programını kim yazdı peki?


 • "Kilometresi 1 milyon dolara 3,2 km otoban"
 • "Matrix", Türkiye'de 3 Eylül 1999'da 70 kopya ile vizyona girdi. Eylülde vizyona giren film 29 Aralık 2000'e kadar toplam 59 hafta gösterimde kaldı.

 • "Matrix"i Türkiye'de 1 milyon 354 bin 812 kişi izledi.

 • "Matrix Reloaded" 16 Mayıs'ta 136 kopya ile 250 salonda gösterime girecek. Bu rakamlar Türkiye tarihindeki en geniş gösterim rakamları. 48 dublajlı kopya ile dileyenler filmi Türkçe de izleyebilecek.

 • "Matrix" dört dalda Oscar aldı. Film aynı zamanda 475 milyon dolar hasılatla Warner Bros. Pictures'ın tarihindeki en yüksek hasılatı elde etti.

 • "Matrix"in devam filmleri "Matrix Reloaded" ve "Matrix Revolutions" birlikte çekildi. Dokuz ayı aşkın sürede tamamlanan iki film 300 milyon doların üstünde bir rakama mal oldu.

 • "Matrix Reloaded"ın araba takip sahnesinin çekimi için eski bir ordu üssünde, kilometresi yaklaşık bir milyon dolara mal olan 3,2 km'lik otoyol sıfırdan inşa edildi.

 • "Matrix"te 412 özel efekt sahnesi kullanılmıştı. İkinci filmde 2 bin 500 özel efekt sahnesi bulunuyor. Yapımı üç sene süren bu özel efektlerin maliyetinin 100 milyon dolar civarında olduğu söyleniyor.

 • Keanu Reeves ikinci filmdeki dövüş sahneleri için dört ay temel eğitim aldı.

 • "Matrix Reloaded"da bir de dokuz dakikalık bir dövüş sahnesi var. Bu sahnenin şimdiye kadar çekilen en zor ve karmaşık film sahnesi olduğu iddia ediliyor. Neo ile Ajan Smith'in dövüştüğü bu sahnenin çekimi 27 gün sürdü. Burada 360 derece dönen kameralar kullanıldı.

 • Bu zorlu sahnenin çekimleri için Reeves üç hafta boyunca her gün 12 dublörle prova yaptı.

 • Reeves iki devam filmi için 30 milyon dolar ve hasılattan yüzde 15 kâr istedi.

 • Üçüncü film "Matrix Revolutions"ın konusu bir sır. Zira ikinci filmin sonu, üçüncü filmin temelini oluşturuyor. Son filmde 17 dakika süren ve kolay kolay unutulmayacak bir final sahnesi olduğu belirtiliyor. Ve bu sahne için 25 milyon dolar harcandığı...
 • Yayın tarihi: 05.05.2003
  657
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.