Magazin

Matrix çılgınlığı başladı

Matrix çılgınlığı başladı

Sinemaseverlerin dört yıldır beklediği "The Matrix" filminin devamı "The Matrix: Reloaded" adlı ikincisi dün akşam ABD'de gösterime girdi. Ülke çapında 2000 sinemada gösterilmeye başlanan film bugünden itibaren 8400 sinema salonunda seyirciyle buluşacak.

Pazar gecesi sinemalar kapanıncaya kadar 150 milyon dolar hasılat toplayarak "box-office" rekoru kırması da beklenen filmin önceden çekilen devamı "The Matrix: Revolutions" ise kasım ayında sinemaseverlere sunulacak.

"Görsel efektler dolu, içerik boş"
Sinema çevreleri, filmin büyük ilgi görmesinin beklendiğini belirterek, 10 yaşındaki erkek çocuğundan 54 yaşındaki kadına kadar tüm sinemaseverlerin "The Matrix"i merakla beklediklerini kaydettiler. Sinema eleştirmenleriyse, "The Matrix: Reloaded" filminin nefes kesecek müthiş görsel efektlerle dolu, ancak "boş" bir film olduğu yorumunu yaptılar.

"Başyapıt olamaz"
"The Matrix"in yaratıcısı Wachowski kardeşlerin tüm başarılı efekt ve anlatımlarına karşın filmin bir "video oyunu"ndan ibaret olduğu değerlendirmesinde bulunan eleştirmenler, filmin bir baş yapıt olamayacağını kaydettiler.

Kahramanlar canlı yayında
Bu arada, filmin prömiyerinin gösteriminden önce "The Matrix"in yıldızları Keanu Reeves, Laurence Fishburne ve karnı burnunda Carrie-Anne Moss, New York'taki Times Meydanı'nda bulunan MTV stüdyolarında bir canlı programa katıldılar. Reeves'in yüzlerce hayranı da stüdyoların önünde toplanarak izdiham yarattı.

Türkiye'de fırtına koptu bile
Tüm dünyayı sallamaya hazırlanan "The Matrix" fırtınası, Türkiye´de şimdiden koptu. Sinemalarda yarın izleyiciyle buluşmaya hazırlanan filmin iki hafta önceden satışları başlayan biletleri tükendi. Türkiye´de ilk kez 136 kopyayla 250 salonda gösterime giren film unvanını da kazanan "The Matrix: Reloaded"ın 136 kopyasından 48´i Türkçe, 88´i altyazılı. Toplam 37 şehirde ve KKTC´de izleyiciyle buluşmaya hazırlanan film, şimdiden büyük bir gişe hasılatı elde edeceğinin işaretlerini vermeye başladı. Özellikle büyük kentlerdeki sinemalarda "The Matrix: Reloaded" için yer bulabilmek imkansız.
(AA)
Yayın tarihi: 15.05.2003
371
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.