Magazin

Masasına bak huyunu anla!

Masasına bak huyunu anla!

Avrupa çapında yapılan masa tahlilinden beş tip çıktı: Düzen fanatiği, evcimen, büro animatörü, tasarım âşığı lider ve kaotik dâhi!

Bana masanı göster, sana kim olduğunu söyleyeyim... Avrupa'da geniş bir araştırma yürüten psikologlar, çalışma masasından karakter tahlili yaptı.

Logitech şirketinin yaptırdığı araştırmada, yüzlerce çalışma masası ve sahiplerinin kişilikleri incelendi. Psikolog Cary Cooper, araştırmada, 'büro animatörü', 'düzen fanatiği', 'evcimenler', 'tasarım âşığı lider' ve 'kaosun hâkim olduğu dâhi' olmak üzere beş kişilik tespit etti.

Araştırma sonucu özetle şöyle: 'Düzen fanatikleri'nin masaları her zaman derli topuludur, dağınıklığa tahamülleri yoktur. Güvenilirdir, fakat duygularını gizler.

'Evcimenler'in masaları ve duvarları genelde, çocuklarının, eşlerinin fotoğrafları ile kaplıdır. Masada oradan buradan topladıkları çeşitli hatıralar vardır. Yumuşak huyludurlar, aile ve arkadaşlarına değer verirler.

Büro animatörünü takan yok
'Büro animatörü' olarak tanımlanan kişiler masalarına sürekli yeni ve ilgi çekici eşyalar koyar. 'Büro animatörleri' eğlenmekten hoşlanır, güler yüzlüdür, takım çalışmasını sever ve takımı bir arada tutar, fakat çoğu zaman ciddiye alınmamaktan şikâyet eder.

'Tasarım âşığı lider' tipinin masasında özgün stil ve yüksek teknoloji ürünü eşyalar dikkati çeker. Bu kişiler, tuttuğunu koparır, profesyonel çalışır, duygularını dile getirmekten kaçınır.
'Kaosun hâkim olduğu dâhi' olarak adlandırılan insanların masaları çok düzensizdir. Önlerinde kitapların ve dosyaların dağ oluşturduğu bu kişiler, heyecanlı ve spontane, fakat güvenilmez olabiliyor.

Yöneticilerin tercihi düzenli tipler
Araştırma sonucunda, çalışma masası düzeninin, iş hayatında yükselmeyi de etkilediği ortaya çıktı. Araştırmaya katılan üst düzey yöneticilerin yüzde 70'inin çalışma masası düzenli olan kişileri tercih ettiği ve yüzde 55'inin çalışma masası düzensiz kişilerin güvenilmez ve dikkatsiz olduğunu düşündüğü belirtildi.
(Radikal)
Yayın tarihi: 14.08.2003
469
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.