Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Masal, duygusal gelişimi hızlandırıyor

Masal, duygusal gelişimi hızlandırıyor

Masal dinleyen çocukların dilsel ve duygusal gelişimi hızlı olduğuna dikkati çeken uzmanlar, masal sayesinde çocuğun çevresini ve kendisini daha kolay tanıdığı görüşünde.

Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Eğitim Öğretmenliği Öğretim Görevlisi Dr. Müşerref Gök, masalın çocukların dünyasında çok farklı bir yerinin olduğunu, büyüme dönemlerinde ailelerin mutlaka masal anlatmaları gerektiğini kaydetti. Çocuğun dilsel ve duygusal gelişimini masalın hızlandırdığını vurgulayan Dr. Gök şunları söyledi:

"Çocuğun kelime dağarcı, dinleme ve anlama kapasitesi masalla gelişir. Güzel anlatılan masal çocuğun hayal gücünü genişletir, korkuları, gücü ve hassasiyeti ortaya çıkar. Masallar insanı hayata hazırlarken duyguları besler. Televizyon ve radyodan dinlenilen masal çocuğu pasifleştirir. Özellikle anne-babanın masal anlatması çocuğa daha faydalıdır. Çocuk karşısındakine göre aktif hale gelerek, heves ve çoşkuyla masalı dinler."

Anne-baba ile çocuk arasındaki en etkili ileşitim aracının masal olduğunu kaydeden Dr. Gök, her çocuğun büyürken masal dinlemesi gerektiğini belirterek, "Massalla çocuk kendini çevresine daha kolay ifade eder. Farklı kişilikleri ve değişik rolleri öğrenir. Dil gelişimi hızlanır. Kelime hazinesi genişler ve anadilini öğrenir. Deneyimleri gelişir, heyecan ve hisi öğrenir, duyguları gelişir. Çocukların estetik ölçülerine cevap verir. Hayal gücü genişler" dedi.
(DHA)
458
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.