Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Martin Luther King'in arşivi satılıyor

Martin Luther King'in arşivi satılıyor

ABD'nin ünlü siyahi insan hakları savunucusu Martin Luther King'in arşivi, belgeleri ve el yazmaları açık artırmayla satılacak.

Sotheby's müzayede şirketi, King'in bütün arşiv ve belgelerinin, 30 Haziran'da New York'ta düzenlenecek müzayedede tek seferde satışa sunulacağını açıkladı. Sotheby's yetkilisi David Redden, bu arşivin özel şahısların elindeki en önemli Amerikan arşivi olduğunu belirterek, "Arşiv ve belgeler, gelecek kuşaklara bir bütün olarak nakledilmeli" dedi.

Şirket, ulusal Amerikan mirasının önemli bir parçası sayılan arşivleri, 2003 yılında da satışa sunmak istemiş, ancak bunda başarılı olamamıştı. Arşiv ve belgeleri elinde bulunduran King ailesi, müzayede fikrine sıcak bakmamıştı.

15 milyon dolara alıcı bulması bekleniyor
King'in dul eşi Coretta Scott King'in geçen ocak ayında ölmesi üzerine, varisler koleksiyonun "uygun bir yere gitmesi" için artık satış vaktinin geldiğini Sotheby's şirketine iletti.

1946 ile 1968 yılları arasındaki döneme ait 10 bin parçadan oluşan koleksiyonun, en az 15 milyon dolara alıcı bulması bekleniyor.

Martin Luther King
King, insan hakları uğrunda mücadele verirken, siyahların ikinci sınıf vatandaş olmaktan çıkarılması için yaptığı çalışmalarla 1964 yılında Nobel barış ödülüne layık görülmüştü. Martin Luther King'in başlattığı barış yanlısı protesto eylemleri, 1964 Yurttaş Hakları Yasası'nın çıkmasını sağlamıştı. King, 1968'de suikasta kurban gitmişti.
Yayın tarihi: 09.06.2006
376
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.