Magazin

Martılarla gelen tehlike: Salmonella

Martılarla gelen tehlike: Salmonella

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Serez, Çanakkale çöplüğünden beslenen martıların, Salmonella hastalığını yayma tehlikesi olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Serez yaptığı açıklamada, Çanakkale kıyı şeridinde yaz ve kış aylarında büyük topluluk oluşturan martıların, denizde yeterli gıda bulamamaları nedeniyle çöplükten beslendiklerine işaret etti. Salmonella mikrobunun, insanlara martı dışkılarının bulaştığı gıda maddeleriyle geçtiğinde, malta hummasına benzer bir hastalığa zemin hazırladığını ifade eden Prof. Dr. Serez, martıların, denizden yeterince beslenemeyince, şehir çöplüklerinden faydalandıklarını ifade etti.

Çöplükteki organik madde atıklarında bulunan Salmonella mikrobunun, martıların dışkıları ile insanlara bulaşma riski taşıdığını dile getiren Serez, bu mikrobun ölüme bile sebebiyet verdiğini vurguladı.

ABD'de her yıl binlerce ölü
Mehmet Serez, ABD'de her yıl binlerce insanın, bu hastalık nedeniyle yaşamını yitirdiğini. Avrupa ülkelerinde ise, açıkta depolanan çöp döküm alanlarının Salmonella hastalığı taşıması nedeniyle bu bölgelere insanların yaklaşmalarının önlendiğini ve tedbir alındığını kaydetti.

Prof. Dr. Serez, Çanakkale'de yerleşim birimlerinin yakınlarında kalan ve çevresinde çok sayıda kişinin yaşadığı çöplüğün yerinin, en kısa zamanda değiştirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 12.07.2004
425
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.